Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Mahkeme bu kez 'iyi hal' indirimi uygulamadı, tecavüzcü en üst sınırdan ceza aldı

© Fotoğraf : icmhd.wordpress.comKadına şiddet
Kadına şiddet - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ankara'da halk otobüsüne binen bir kadına, tecavüz ettikten sonra yüzüğünü gasp eden ve çıplak fotoğrafını çekerek tehdit eden şoför İbrahim Tuncay'ın yargılandığı davada mahkeme, önemli bir karara imza attı. 'İyi hal' indirimi vermeyen mahkeme, tecavüzcü şoförü en üst sınırdan 34 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

Mahkeme - Sputnik Türkiye
Savcı, engelli kadına AVM'de tecavüz eden şüphelinin tahliyesini istedi
Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre, savcılığın görüşleri doğrultusunda karar veren mahkeme, nitelikli cinsel saldırı, hürriyetten yoksun bırakma, nitelikli yağma, özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından sanığı 34 yıl 8 ay hapse mahkûm etti ve herhangi bir indirim uygulamadı.

2017'nin ilk günlerinde yaşanan saldırı, tecavüz, gasp ve tehdit olayının dün görülen karar duruşmasında son savunmasını yapan sanık İbrahim Tuncay, gazete kupürleri ve Yargıtay kararları göstererek, tecavüz suçu işlemediğini, işlediği iddia edilen eylemlere bu kadar yüksek cezalar talep edilemeyeceğini söyledi.

Mahkemedeki ilk savunmasında kadınla ilişkisi olduğunu ve yeniden rızasıyla ilişkiye girdiğini öne süren, sonraki savunmasında, "Zaten regldi, ilişkiye giremezdik" diyen ve "Bir kadın gece 11.00'de neden sokağa çıkar" sorusunu yönelten Tuncay, dün de aynı yönde savunma yaptı. Kadının çifte vatandaş olmasına vurgu yaparak, "Ben Türk ve Müslümanım, kendisi yabancı. Bir Müslüman böyle eylem yapmaz. Regldi zaten. Benim inancıma göre bu durumdaki kadınla ilişkiye girilmez. Ben tecavüz etmedim. Mağdur olduğunu söyleyen kadın neden bağırmamış, neden kendisini savunmamış, tek başına gece niye 11.00'de otobüse binmiş?" dedi. Davayla Özgecan Aslan cinayeti arasında bağlantı kurulmaya çalışıldığını öne süren Tuncay, Yargıtay'ın otobüste cinsel taciz vb. olaylarda verdiği düşük cezalara ilişkin kararları örnek gösterdi. Meselenin aile içi olmadığını, bu nedenle davaya müdahil olan Aile Bakanlığı'nın davadan çekilmesi gerektiğini savunan Tuncay, davanın müdahillerinden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinin salondan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Metrobüs - Sputnik Türkiye
Metrobüs altgeçidinde tecavüz girişimi
TECAVÜZCÜ, SAVUNMASINDA BİLE NEFRET SUÇU İŞLEDİ

Mahkeme, mağdur kadının ifadesini, adliyede oluşturulan özel odada, telekonferans yöntemiyle aldı. Mağdur avukatı Hüsniye Şimşek ise sanığın savunmasında bile nefret suçu işlediğini belirterek, mahkemenin vereceği kararın Türkiye açısından önemine işaret etti, kararın Türk veya yabancı herkesin özgürlüğüyle yakından ilgili olacağını vurguladı.

Savcılık esas hakkındaki görüşünde, sanığın savunmalarına net biçimde yanıt verdi ve anayasanın temel hak ve özgürlüklerle ilgili 17, 19, ve 23. maddelerine atıf yaparak, "Yabancı veya Türkiye vatandaşı herkesin gece veya gündüz, istediği saatte, tek başına veya toplu şekilde hareket ve seyehat etme özgürlüğü vardır. Devlet, bu özgürlüklerin güvencesidir ve bu özgürlükleri güvence altına almak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme savcılığın da görüşü doğrultusunda sanığı "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan 17 yıl, "cinsel maksatla cebirle hürriyetten yoksun kılma" suçundan 6 yıl, "nitelikli yağma" suçundan 6 yıl 8 ay, "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan 4 yıl, "tehdit" suçundan 1 yıl olmak üzere toplam 34 yıl 8 ay hapse mahkum etti. Tüm suçlar yönünden üst sınırdan hüküm kuran mahkeme, sanığın taleplerine rağmen, hiçbir cezada indirime gitmedi, iyi hal indirimi de yapmadı.

Cinsel istismar - Sputnik Türkiye
İstanbul Otogarı'nda engelli kadına tecavüz
DAHA ÖNCE DE KADINA SALDIRMAKTAN CEZA ALMIŞ AMA TUTUKLANMAMIŞTI

Tuncay'ın 3 Mayıs 2015'te Ankara Kızılay'da bir kafenin tuvaletinden çıkmakta olan kadını kabine sokarak darp ettiği ve cinsel saldırıda bulunduğu anlaşılmıştı. Açılan davada indirimle 6 yıl 8 ay ceza alan Tuncay, bu cezaya rağmen tutuklanmamıştı. 29 Kasım 2016'da verilen bu karardan 35 gün sonra halk otobüsünde tecavüz suçunu işleyen Tuncay'ın daha önceden ertelenen cezaların da mahkemenin uyarısına rağmen infaz edilmediği ortaya çıkmıştı. Yargıtay, daha sonra eksikler nedeniyle bu dosyadaki kararı bozdu. Ankara Batı 3. Ağır Ceza Mahkemesi ise dün verdiği kararın bir örneğini bu mahkemeye de gönderdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала