Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yunanistan, 8 darbeci askerden 2'sinin daha iadesini reddetti

© AP Photo / Stelios Misinas/Eurokinissi Darbe girişiminden bir gün sonra Yunanistan'ın Dedeağaç kentine izinsiz iniş yapan helikopterdeki sekiz darbeci asker Yüksek Mahkeme'de hakim karşısına çıktı / 1. gün
Darbe girişiminden bir gün sonra Yunanistan'ın Dedeağaç kentine izinsiz iniş yapan helikopterdeki sekiz darbeci asker Yüksek Mahkeme'de hakim karşısına çıktı / 1. gün - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yunanistan yargısı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerden son 2'sinin daha iadesini reddetti.

Yunanistan'a kaçan darbeci askerler hakim karşısında - Sputnik Türkiye
Yunanistan'dan 3 darbeci askerin daha Türkiye'ye iadesine ret
Yunan mahkemesi 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yunanistan'a kaçan sekiz askerden son ikisi için de Türkiye'nin yaptığı iade talebini reddetti.

Böylece 8 askerin tamamı için yapılan ikinci iade talebi reddedilmiş oldu.

Atina Temyiz Kurulu geçen hafta ve dün diğer 6 asker için, Türkiye'nin yaptığı ikinci iade talebini reddetmişti.

Hakim, yaklaşık iki ay önce Yunanistan Yargıtay'ının 8 askerin iade edilmemesine karar verdiğini ve bu kararı bozacak bir unsur olmadığını söyleyerek ikinci talebin de reddini istemişti.

SAVCI: TÜRKİYE'DE İŞKENCE SONA ERDİ Mİ?

Mahkemede söz alan Yunan savcı kararın Türkiye için 'rahatsızlık' yaratabileceğini, ancak iade talebinin reddi için geçerli olan sebeplerde ocak ayından bu yana değişiklik olmadığını belirtti.

Savcı, "İşkence sona erdi mi? Zulüm sona erdi mi? Çağdaş Türkiye aynaya bakarsa, darbe girişimcisi olduğunu iddia ettiği bu kişilere dair iade taleplerinin sadece Yunanistan tarafından değil, başka ülkelerce de reddedildiğini anlayacaktır" dedi.

GÖZALTI SÜRELERİ UZATILDI

Mahkeme buna rağmen, 8 askerin Atina yakınlarındaki Olimpiyat Köyü polis karakolundaki gözaltı süresini 3 ay daha uzattı.

8 asker şimdi, Yunan makamlarına başvurdukları siyasi iltica talebiyle ilgili sürecin tamamlanmasını bekleyecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала