Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Rusya'yla ilişkiler çok iyi bir aşamada, önümüzdeki dönemde daha da iyileşecek'

© Fotoğraf : https://recaiberber.files.wordpress.comAK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber
AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBMM Türkiye-Rusya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmesiyle birlikte domates haricinde tüm tarım ürünleri üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Gelinen aşama, çok iyi bir aşama" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesini Sputnik'e değerlendiren Berber, domates ve vize haricinde tüm kısıtlamaların kaldırılmasının olumlu olduğunu ifade ederek, "Bu ziyaretten böyle bir sonuç bekliyorduk zaten. Esasen beklentimiz diğer kısıtlamaların da kalkması yönündeydi. Çünkü Sayın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de iki hafta önce Moskova'ya gitmişlerdi. Bu zirvenin, bu görüşmenin sonucunda bir kısıtlama kalmaması yönünde bir beklenti vardı" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
Soçi görüşmesinin ardından ticaret hedefi yeniden 100 milyar dolar mı?

'VİZE KONUSUNUN TÜRKİYE İÇİN OLDUĞU KADAR RUSYA İÇİN DE ÖNEMİ VAR'

Rusya'nın Türk vatandaşlarına uçak krizinin ardından tekrar uygulamaya başladığı vize zorunluluğunun özellikle Türk iş insanlarını etkilediğini ifade eden Berber, "Bu, aynı zamanda bizim açımızdan olduğu kadar, Rusya açısından da önemli. Çünkü önümüzdeki dönemde bu sıkıntıları yaşayan işadamlarının Rusya'ya yatırım yapmasını beklemek pek mümkün görünmüyor. Ancak Rusya'da yıllarca kalmış ve orada tecrübe kazanmış birkaç firma haricinde yeni yatırımcıların oraya gitmesi zor. Bu kısıtlamaların Türkiye açısından olduğu kadar Rusya açısından da böyle bir önemi var" dedi.

'TÜRK DOMATESİ UZUN VADEDE RUSYA'YA CAZİP GELECEKTİR'

Erdoğan ve Putin, Soçi'de görüştü - Sputnik Türkiye
‘Rusya ve Türkiye bir daha zıtlaşmaz'
Türkiye-Rusya ilişkilerinde gelinen noktayı 'çok iyi bir aşama' olarak nitelendiren Berber, "Özellikle domates dışındaki bütün tarım ürünlerindeki kısıtlamanın kalkması önemli. Domateste de esasen Türkiye yeni pazarlara açıldı. İhracat sorunu yaşanmıyor, hatta içerde şu anda ciddi mal sıkıntısı yaşanıyor. Dikkat ederseniz Türkiye'de domates fiyatları 2 doları geçmiş durumda, tarlada 1 dolar civarında. Öyle olunca şu anda Rusya'ya ihracat için uğraşma niyeti yok ancak önümüzdeki dönemde tabii ki bu da oradaki halk açısından çok önemli. Sonuçta birkaç misli pahalı tüketecek olan yine onlar. Kendilerinin böyle bir üretim yapma ihtimalini ben uzun vadede görmüyorum. Çünkü o birkaç misli maliyete katlanmak yerine Türkiye'den ya da benzer ülkelerden almak daha cazip gelecektir" dedi.

İlişkilerde gelinen noktanın iyi ancak istenilen seviyede olmadığını kaydeden Berber, "Gelinen aşama iyi bir aşama ama yeterli değil. Tahmin ediyorum önümüzdeki aylardan itibaren daha da düzelecektir. Bildiğimiz gibi Suriye'deki gelişmeler bunda önemli bir rol oynuyor" diye konuştu.

'SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA TÜRKİYE VE RUSYA MUTABIK'

Putin-Erdoğan görüşmesinin Suriye'ye olası yansımalarını da değerlendiren Berber, şöyle konuştu: "Astana zirvesinden sonra Türkiye, Rusya ve İran ateşkes konusunda mutabık kaldılar, ateşkesin garantörü oldular ve bugünlere gelindi. Ama maalesef ateşkes birçok yerde ihlal edildi. Zaten bölge terör örgütlerinin tabiri caizse cirit attığı bir yer haline geldi. Dolayısıyla sadece devletlerin kendi arasında böyle bir anlaşma yapmaları, Şam yönetimini kontrol etmeleri yetmiyor, bölgedeki terör örgütleriyle de mücadele edilmesi gerekiyor."

Erdoğan ve Putin, Soçi'de görüştü - Sputnik Türkiye
Rus milletvekili: Erdoğan’ın Soçi ziyaretiyle Rus-Türk ihtilafına artık nokta koyuldu

'PKK/PYD'NİN SURİYE'DEKİ YAPILANMASI, RUSYA'YLA İLİŞKİLERİ ETKİLEYEN UNSURLARDAN BİRİ'

Berber, şöyle devam etti: "Dolayısıyla burada özellikle bizim Türkiye olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz PKK/PYD terör örgütlerinin Suriye'de yapılanması ve belli alanlarda eylemlerini sürdürmesi maalesef Rusya ile ilişkileri etkileyen unsurlardan birisi. Bu Cumhurbaşkanımız tarafından gündeme getirilmiş ve böyle bir şeyin Rusya tarafından olamayacağı Sayın Başkan Putin tarafından da ifade edilmiş ve bu konuda Türkiye bir gelişme bekliyor. Bölgedeki bu karışıklıktan istifade ederek orada bir terör örgütünün bir özerk bölge oluşturmaya çalışmasına da Türkiye olarak razı olmayacağımız açık bir şekilde hem ABD'ye hem Rusya'ya ifade edildi. Zannediyorum önümüzdeki günlerde Çin'de yapılacak görüşmede de Çin Devlet Başkanı'yla yapılacak görüşmelerde bu ele alınır ve bu konuda bir mutabakat sağlanır diye düşünüyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğü, Suriye'nin tek devlet olması Türkiye açısından önemli. Bu konuda Rusya'yla bir mutabakat olduğunu görüyoruz zaten."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала