Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ankara SBF'de 80 yıllık İnek Bayramı yasaklandı

Abone olTelegram
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mülkiye'sinde 80 yıldır kutlanan 'İnek Bayramı' yasaklandı. Bir süredir sosyal medya üzerinden yasaklanması için kampanya yürütülen 'İnek Bayramı için rektörlük, yasak kararını 'güvenlik tehdidi' gerekçesiyle aldığını açıklandı. Öğrenciler ise 'Alternatif inek bayramı' kutlama kararı aldı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mülkiye'sinin 80 yıllık geleneği 'İnek Bayramı' yasaklandı. Yasağın ardından, İnek Bayramı kutlamaları için Cebeci Kampüsü'ne getirilen stant ve ses sitemleri geri çevrilirken, Çankaya Belediyesi'nin gönderdiği araç ve malzemeler kampüse alınmadı. SBF Dekanlığı'ndan yapılan açıklamada yasak kararının "güvenlik tehdidi" gerekçesiyle alındığı belirtildi.

​Geçtiğimiz günlerde 'İnek Bayramı' ile ilgili sosyal medyada kampanya başlatılmış ve "öğrencilerin dine hakaret ettiği" öne sürülmüştü. Yasak kararının açıklanmasının ardından birçok sosyal medya kullanıcısı konuyla ilgili tepkilerini dile getirdi.

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ'NDEN TEPKİ 

80 yıldır düzenlenen İnek Bayramı yasaklanmasına bir tepki de Mülkiyeliler Birliği'nden geldi. "80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz" denilen açıklamada, etkinliği hedef gösterenlere karşı öğrencilerle dayanışma içinde olunacağı belirtildi.

'İnek Bayramı'nın yasaklanmasının ardından öğrenciler, kampüste 'Alternatif inek bayramı' kutlama kararı aldı. Açıklamanın ardından okul girişine gelen TOMA'ların bekleyişi sürüyor.

'İnek Bayramı',Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin İstanbul'dan Ankara'ya taşınmasının ardından ilk olarak 1937-38 yıllarında kutlanmaya başlamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала