Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

FETÖ soruşturmasının TUSKON iddianamesi hazır: 'Yurtta Sulh Konseyi' ismi ilk kez TUSKON toplantısında kullanıldı

© AAFethullah Gülen
Fethullah Gülen - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından FETÖ'yle bağlantılı oldukları iddia edilen 31'i tutuklu, 3'ü firari 86 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı.

FETÖ operasyonu - gözaltı - Sputnik Türkiye
'FETÖ operasyonunda sıra siyasilere geliyor'
Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Federasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik yürütülen FETÖ soruşturması sonucunda hazırlanan iddianamede Fetullah Gülen, TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Gizli bir tanığın ifadesine yer verilen iddianamede,  Fettullah Gülen'in 'bereket getirsin' diye iş adamlarına 100 dolar gönderdiği, bazı örgüt üyesi iş adamlarının fişlenecekleri korkusuyla THY'i kullanmadıkları kaydedildi.

'EN ÖNEMLİ GÖSTERGE 2014'TEKİ TUSKON TOPLANTISI' 

İddianamede, şüpheli iş adamlarının evlerinde ele geçirilen 1 dolarlar, 'ByLock' kullanmaları, Bank Asya'da örgüt elebaşısının talimatı üzerine para yatırmaları, Digiturk gibi platformlardan yine örgüt talimatı üzerine ayrılmaları delil olarak gösterildi. İddianamede, söz konusu şüphelilerin örgüt ile bağlantılarının en önemli göstergesi olarak ise, 1 Mart 2014 tarihinde yapılan TUSKON 5.Olağan Genel Kurul Toplantısı oldu.

'YURTTA SULH' KONSEYİ

İddianamede, darbe girişimini yapan Yurt'ta Sulh Konsey'i isminin ilk olarak TUSKON toplantısında firari şüpheli Rıza Nur Meral'in yaptığı konuşmada geçtiği belirtildi. Darbe girişimi sırasında okunan bildiriye de dikkat çekilen iddianamede, 'Konuşmanın hemen giriş bölümünde şüpheli tarafından sarf edilen, 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ve 'Hayır sulhtadır ve sulh hayırdır' ibarelerinin ilk bakışta barışa dönük, masumane mesajlar verdiği düşünülse de, FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirildiği yönünde artık şüphe bulunmayan 15 Temmuz darbe girişimini yöneten terörist grubun da kendilerini 'Yurtta Sulh Konseyi' olarak tanıtmış olması ve FETÖ/PDY'nin, subliminal mesajlarla bilinç altını etkilemeye çalışması konusu birlikte değerlendirildiğinde bu ifadelerin o an için kullanılan ifadeler olmadığı anlaşılmıştır" denildi.

KADİR TOPBAŞ'IN DAMADI 

İddianamede, şüpheli Ömer Faruk Kavurmacı'nın Aydınlı Hazır Giyim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ortaklarından olduğu, bu şirketin hesaplarından havale yapılan gerçek ve/veya tüzel kişilerin büyük çoğunluğunun FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak ve terörizmin finansmanı suçlarından haklarında soruşturma yapılan veya yapılmakta olan kişiler oldukları belirtildi. Havale yapılan kuruluşların (dernek, sendika, okul, dershane,vakıf) tamamının ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatıldığı anlatıldı. Şüpheli Ömer Faruk Kavurmacı'nın, 1 Mart 2014'te yapılan TUSKON 5.Olağan Genel Kurulu'nda en ön sırada yer aldığı ve bu toplantıda yapılan yeni görev dağılımında da kendisine TUSKON Yönetim Kurulu üyeliğinin verildiği ifade edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала