Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Demirtaş'ın 'Davutoğlu'na hakaret' davası düştü

© Fotoğraf : DHASelahattin Demirtaş - Abdullah Zeydan
Selahattin Demirtaş - Abdullah Zeydan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'hakaret ettiği' iddiasıyla açılan dava düşürüldü. Hakim gerekçesinde kürsü dokunulmazlığı ve milletvekili sorumsuzluğuna atıfta bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Demirtaş hakkında bir dava daha
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı'nda yaptığı konuşmada eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'hakaret' ettiği gerekçesi ile açılan dava düşürüldü. Bakırköy 7. Asliye Ceza Hakimliği'nde görülen davanın ikinci duruşmasına Demirtaş katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Duruşmada Davutoğlu'nun avukatları hazır bulunurken, Demirtaş'ın avukatları, Davutoğlu'nun olaydan doğrudan zarar görmediğini belirterek avukatlarının davadan çekilmesini istedi. Mahkeme hakimi ise Demirtaş'ın avukatlarının talebini reddetti. Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve HDP avukatlarının savunmasının ardından hakim, duruşmaya kısa bir ara vererek kararını açıkladı.

'DAVA ŞARTLARI OLUŞMADI'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Demirtaş: Ben değil Davutoğlu yargılansın
Demirtaş'ın yargılandığı davanın düşürülmesine karar verilen kararda şu ifadelere yer verildi: "Sanığın olay günü Rusya dönüşü Atatürk Havalimanı'nın VİP salonunda gazetecilerin soruları üzerinde iddianamede zikredilen sözlerin AİHS ve AİHM'in yerleşik içtihatları çerçevesinde eylemin, Anayasa'nın 83/1 maddesinde anlamı bulunan kürsü dokunulmazlığı kapsamında bulunduğu ve sorumsuzluk içerdiği, sanığın milletvekili olması ve cezai sorumluluğunun bulunmadığı anlaşılmakta, dava şartları oluşmadığından Anayasa'nın 83/1 yollaması ile sanık hakkındaki kamu davasının CMK 223/8 maddesi gereğince düşürülmesine…"

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала