Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Baykal: Söylenmesi gerekenleri söyledim, yol haritası ortaya koydum

© AADeniz Baykal
Deniz Baykal - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ‘Hayır'ın ortak adayı olabileceği yönündeki sözlerine tepkiler sürüyor. Baykal'ın "Nezaketen söyledim" açıklamasına CHP'li Muharrem İnce'den "İkinci İhsanoğlu vakası olur, izin vermeyiz" yanıtı geldi

CHP Genel Merkezi - Sputnik Türkiye
'CHP'de olağan kurultay tarihi öne çekildi'
Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CNN'de katıldığı 'Tarafsız Bölge' programında yaptığı açıklamalara ilişkin Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Söylenmesi gerekenleri söylediğini, bir görev yaptığını ifade eden Baykal, sorumluluk duygusu içinde uyarı, öneri de içeren bir yol haritası ortaya koyduğunu belirtti.

Önerisinin CHP ve Türkiye için de demokratik çıkış yolu olduğuna yürekten inandığını söyleyen Baykal, "Bunun üzerine ek açıklama yapmaya gerek yok. Herkes içine sindirsin, değerlendirsin, tartsın. Sonunda da herhalde doğru bir oluşum ortaya çıkar, doğru bir karar alınır, yeni bir süreç başlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Parti içi kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağız
'ABDULLAH GÜL YANITIM SİYASİ NEZAKET GEREĞİYDİ'

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili sözlerinin tartışmaya yol açtığının anımsatılması üzerine Baykal, açıklamasının asgari siyasi nezaket gereği olduğunu söyledi:

"Benim bir önerim, değerlendirmem olarak böyle bir şey ortaya çıkmadı. Elbette değerlendiririz, saygıdeğer bir insan, görev yapmış birisi. Bunu söylemek, asgari siyasi nezaket, zerafet gereğidir. Bu anlayış içinde değerlendirmemi yaptım. Bir siyasi değerlendirme, siyasi karar, siyasi öneri olarak bunun anlaşılması çok yanlış olur. İlla herkesle husumet, karşı çıkma zorunda değiliz."

İNCE: GÜL, İKİNCİ BİR EKMELEDDİN VAKASI OLUR

Öte yandan Baykal'ın açıklamalarına mecliste düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "16 Ocak 2018'den önce olağan kurultay yapılmasının mümkün değil" açıklamasını yineledi.

Abdullah Gül - Sputnik Türkiye
Ahmet Hakan: Abdullah Gül gaza gelmez
Genel başkan seçilen kim olursa olsun arkasında duracaklarını belirten İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2019'da cumhurbaşkanı adayı olacağı yönündeki iddialarla ilgili konuşmayı şık bulmadığını söyledi.

Baykal'ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ‘Hayır'ın ortak adayı olabileceği yönündeki sözlerine de değinen CHP'li İnce, durumu "ikinci Ekmeleddin İhsanoğlu vakası" olarak nitelendirdi. İnce Baykal'ın nezaket gereği söyledim dediği Abdullah Gül adaylığı sözlerine, "İkinci bir Ekmeleddin vakasına karşı kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim" sözleriyle yanıt verdi.

'16 OCAK 2018'DEN ÖNCE KURULTAY MÜMKÜN DEĞİL, PARTİ KAYYUMA GİDER'

CHP Genel Merkezi - Sputnik Türkiye
'CHP'de olağan kurultay tarihi öne çekildi'
Öte yandan partisinin olağan kurultayının öne çekilerek kasım ayında yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığını savunan İnce, şunları söyledi: "Bu partiyi tartışmaya açar. İki yıl dolmadan olağan kurultay yapılamaz. 16 Ocak 2018'den önce olağan kurultay yapılması mümkün değildir. Partiyi tartıştırırız. Mahkemelere gider. Allah korusun, parti kayyuma gider. Eğer arkadaşlarımız kasım ayında olağan kurultay planlıyorlarsa bu teknik olarak, hukuken mümkün değildir. Ama ben onlara bir yol göstereyim: Hemen olağanüstü kurultayı toplayabilirler. Yapmalılar mı derseniz; Sayın Genel Başkan yaparsa bu çok şık olur. Madem kasımda olağan kurultay planlanıyor ve bu hukuken mümkün olmadığına göre, Sayın Genel Başkan kendisi olağanüstü kurultayı haziranda toplarsa çok şık olur. Hiç tartışma olmaz. Kim genel başkan seçilirse hepimiz onun yanında, arkasında dururuz. Önce 26'yı bütünleştirip, sonra 49'u sarıp sarmalamak için elimizden geleni yaparız."

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала