Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Trump, Amerikan İç Savaşı’nı engellemek için ‘ölüyü diriltti’

© ReutersABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Çin ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin tarihini Çin Devlet Başkanı Şi’den öğrenen ABD Başkanı Trump’ın kendi ülkesinin geçmişini bilmediği de ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump - Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - Sputnik Türkiye
Şi’den Trump’a ‘tarih dersi’: 10 dakika dinleyince kolay olmadığını fark ettim
Görevdeki 100. gününü geride bırakan ABD Başkanı Donald Trump, Washington Examiner’a bir röportaj verdi. 19. yüzyılın popülist siyasetçilerinden biri olan 7. ABD Başkanı Andrew Jackson hakkında konuşan Trump, önce beklenmedik seçim başarısını Jackson’ın iktidara gelişiyle kıyasladı. Ardından da Jackson’ın Amerikan İç Savaşı nedeniyle öfke duyduğunu söyledi.

Uydu üzerinden yayın yapan radyo platformu Sirius XM tarafından röportaja ait ses kayıtlarının yayınlanmasıyla ortaya çıkan bu sözler, herkesi şaşkına çevirdi. Zira Jackson’ın bir fotoğrafını Oval Ofis’e asan Trump, ‘küçük’ bir hesap hatası yapmıştı. 1829 ile 1837 yılları arasında başkanlık yapan Jackson, iç savaşın başlamasından 16 yıl önce, 1845’te ölmüştü.

Washington Examiner muhabiri Salena Zito ile Trump arasında geçen ve Trump hakkında ‘tarihten sınıfta kaldı’ yorumunun yapılmasına neden olan konuşma şöyle gelişti:

Trump: Jackson bir kabadayıydı. Ama karısı öldüğünde, onun mezarını her gün ziyaret ettiğini biliyor musunuz? Onun mezarını ziyaret ettim, çünkü Tennessee’deydi.

Zito: Evet. Tennessee’deydiniz.

Trump: Ve harikaydı. Tennessee halkı inanılmaz insanlar. Andrew Jackson’ı seviyorlar. Tennessee’de Andrew Jackson’ı seviyorlar.

Zito: Evet, bu harika…

Trump: Yani, Andrew Jackson biraz daha geç başkan olsaydı, iç savaş yaşanmazdı. Çok sert bir insandı ama büyük bir kalbi vardı. İç savaşa dair yaşananları görmekten gerçekten öfke duyuyordu. ‘Buna gerek yok’ diyordu. İnsanlar farkında değil, yani, iç savaşın… Ama düşününce, neden? İnsanlar bu soruyu sormuyor ama neden iç savaş yaşandı? Neden iç savaşa bir çözüm bulunamadı?

TRUMP: BAŞKAN ANDREW JACKSON OLACAKLARI GÖRMÜŞTÜ

Konuşmanın basına yansımasının ardından Twitter’dan bir mesaj paylaşan Trump, ‘durumu kurtarmak’ için “İç savaşın başlamasından 16 yıl önce ölen Başkan Andrew Jackson, olacakları görmüştü ve sinirliydi. Bunun olmasına asla izin verilmemeliydi.”

ABD İÇ SAVAŞI VE KÖLELİK

1845’te hayatını kaybeden Jackson’ın öldüğünde 150 kölesi vardı. Onun ölümünden 16 yıl sonra patlak veren iç savaş, kuzey eyaletlerde köleliğin kaldırılmasına tepki gösteren 11 güney eyaletinin ABD’den ayrılması üzerine çıkmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала