Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Trump, NATO'ya neden 'modası geçmiş' dediğini açıkladı

© AP Photo / Andrew HarnikABD Başkanı Donald Trump
ABD Başkanı Donald Trump - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Donald Trump, NATO için neden başkanlık kampanyası sırasında 'modası geçmiş' nitelemesi yaptığını açıkladı. Trump, Associated Press'e verdiği özel mülakatta 'O dönem NATO hakkında çok şey bilmiyordum. Manhattan'da bina inşa ederken insanlar gelip NATO hakkında soru sormuyor değil mi?" dedi.

NATO - Sputnik Türkiye
Trump: NATO, modası geçmiş bir kurum
Associated Press'e verdiği özel mülakatta Trump kampanyası döneminde NATO'ya neden 'modası geçmiş' dediğini açıkladı.

'MANHATTAN'DA BİNA İNŞA EDERKEN İNSANLAR NATO HAKKINDA SORU SORMUYOR'

'Hükümette olmadığı için NATO hakkında bilgi sahibi olmaması' nedeniyle hazırlıksız yakalandığı savunmasını yapan Trump "Manhattan'da bina inşa ederken insanlar gelip NATO hakkında soru sormuyor değil mi?" ifadelerini kullandı.

'NATO HAKKINDA ÇOK ŞEY BİLMİYORDUM'

Trump sözlerini "Bana NATO hakkında soru sordular ben de iki şey söyledim. Bir, NATO'nun modası geçmiş dedim. Ama o sırada NATO hakkında çok şey bilmiyordum, şimdi çok daha fazlasını biliyorum. İki, modası geçmiş olmasının sebebi terörizm konusuna fazla odaklanmamaları dedim. Biliyorsun daha önce NATO'yu kurduklarında  terörizm diye bir şey yoktu" diye sürdürdü.

Trump, Başkan olmasına birkaç gün kala verdiği bir başka röportajda da NATO'nun modasının geçmiş olduğu nitelemesini yinelemiş, bu açıklama Almanya Başkbakanı Angela Merkel'in tepkisini çekmişti. 

Merkel gazetecilere 'Kaderimiz kendi (Avrupa) elimizde" demişti.

TRUMP, NATO SÖYLEMİNDEN GERİ ADIM ATMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg - Sputnik Türkiye
Trump: NATO artık 'modası geçmiş' bir oluşum değil
Ancak Trump NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 12 Nisan'da Washington'daki görüşmesinin ardından yapılan basın toplantısında bu pozisyonunu değiştirmişti.

Önceki söylemini "NATO modası geçmiş bir oluşum değil" diyerek düzelten Trump, kendisinin ve Stoltenberg'in 'terörizmle mücadelede NATO'nun neler yapabileceği konusunda verimli bir görüşme yaptığını' kaydetmiş ayrıca "Uuzun zaman önce bundan şikayet ettim ve onlar (NATO) değişiklik yaptı ve terörizmle savaşıyorlar" demişti.

Ancak Trump AP'ye verdiği mülakatta ABD'nin NATO'daki diğer ülkelerden daha fazla harcama yapmasının 'adil olmadığı'nı da yineledi.

'KOLA VEYA BAŞKA BİR ŞEY İSTER MİSİN?'

Kuzey Kore askeri - Sputnik Türkiye
Şi, Trump'ı Kuzey Kore konusunda 'uyardı'
Trump mülakat sırasında Kuzey Kore konusunda yardım istediği Çin'i 'döviz manipülatörü' olarak niteleyemeyeceğini, bazı konularda 'esneklik gösterilmesi' gerektiğini anlatırken birden bire kendisiyle söyleşiyi gerçekleştiren AP Beyaz Saray muhabiri Julie Pace'ye 'Kola veya başka bir şey ister misin?" diye sordu.

Muhabirin buna yanıtı ise "İyiyim, teşekkür ederim" oldu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала