Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

CHP'li Atıcı: MİT'in de katıldığı kazının esrarını Bakanlık da çözemedi

© Fotoğraf : DHA Ali Ekber ŞenCHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı
CHP Mersin milletvekili Aytuğ Atıcı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bir süre önce Tarsus İlçesi'nde bir evde yaklaşık 3 aydır devam eden esrarengiz kazı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması için TBMM'ye verdiği soru önergesine verilen cevabı yeterli bulmadı. Atıcı, "Bu açıklama da gösteriyor ki, Tarsus'taki kazının esrarını bakanlık da çözemedi" dedi.

Tarsus'un 82 Evler Mahallesi'nde bir ev ve bahçesinde devam eden esrarengiz kazı çalışması ile ilgili bölgede inceleme yapmak ve mahallede oturan vatandaşların sorunlarını dinlemek isteyen CHP'li Aytuğ Atıcı, kazı alanına alınmamıştı.

Atıcı, bu nedenle Başbakan Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması için TBMM'ye ayrı ayrı sorgu önergesi verdi. Atıcı, mahallelinin tedirginliğinin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun konu ile ilgili aydınlatılmasını istedi.

Mersin’de bir gecekonduda, Başbakanlık izniyle, özel harekat polislerinin aldığı önlemler altında yaklaşık 1.5 ay önce kazı başladı. - Sputnik Türkiye
Başbakanlık onayladı, özel harekat önlem aldı, MİT'çilerin esrarengiz kazısı başladı

'KAZININ BİLİMSEL ÇALIŞMA OLDUĞU AÇIKLAMASI İNANDIRICI DEĞİL'

Atıcı, kazı ile ilgili bakanlıktan verilen cevapta, kurtarma kazısının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün ve Tarsus Müzesi Müdürlüğü'nün izni ile başlatıldığını, çalışma yapılan bölgenin 3. derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilmeyeceğinin belirtildiğini ifade ederek şunları söyledi: "Mahalledeki olağanüstü güvenlik önlemlerinin alınmasının sadece bilimsel çalışma için olduğu açıklaması inandırıcı değildir. Üst düzey güvenlik önemlerinin toprak kandil, çatı kiremidi ve testi parçaları için alındığı ifade ediliyor. Madem bilimsel amaçlı bir kazı yapılıyordu, kamuoyuna neden açıklanmadı? Bir milletvekili dahi kazı alanına sokulmuyorsa, orada gizlenen bir şeyler vardır demektir. Yaklaşık 3 aydır devam eden kazı çalışmalarında herhangi bir tarihi esere ulaşılamadığı ve kazının ne zaman sonuçlandırılacağı hakkında da bilgi verilmiyor. Bu işin peşini bırakmayacağım."

© Fotoğraf : DHA Ali Ekber ŞenMİT'İn Tarsus'ta yürüttüğü esrarengiz kazı çalışması
MİT'İn Tarsus'ta yürüttüğü esrarengiz kazı çalışması - Sputnik Türkiye
MİT'İn Tarsus'ta yürüttüğü esrarengiz kazı çalışması
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала