Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD 'en kötü şakasını' yaptı: CIA'den Suudi Veliaht Prensi'ne 'terörle mücadele madalyası'

Abone olTelegram
CIA Direktörü Pompeo, ABD- Suudi Arabistan ilişkileri bağlamında çok konuşulacak bir adım attı. Pompeo'nun önceki gün 'terörle mücadeleye katkılarından dolayı' Suudi Veliaht Prensi Bin Nayif'e madalya vermesi, 11 Eylül'ü Suudların finanse ettiğine dair haberleri hatırlattı. Madalya, sosyal medyada da 'en kötü şaka' olarak yorumlandı.

Mike Pompeo, Ankara'da - Sputnik Türkiye
CIA Direktörü Pompeo, Ankara'ya geldi
ABD Başkanı Donald Trump'ın 28 Ocak'ta 90 günlüğüne vize yasağı getirdiği 7 'Müslüman ülke' arasında Suudi Arabistan'ın yer almaması merak konusu olurken, CIA Başkanı Mike Pompeo yeni bir tartışmaya davetiye çıkardı.

İlk yurtdışı ziyaretini yaptığı Türkiye'nin ardından Suudi Arabistan'a geçen Pompeo, önceki gün başkent Riyad'da düzenlenen törende Suudi Veliaht Prensi ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz'i 'terörle mücadele ve barışa katkılarından ötürü' George Tenet madalyasıyla ödüllendirdi.

11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin adlarının yer aldığı anıt - Sputnik Türkiye
ABD'de Suudi Arabistan'a karşı ilk 11 Eylül davası açıldı
​Suudi Haber Ajansı'nın (SPA) haberine göre Bin Nayif, madalyanın kendisine takdim edilmesinin ardından şöyle konuştu: "Krallık, terörün kimlik ya da dininin olmadığına ve teröristlerin bu eylemleri kendi sapkın düşünceleri yüzünden gerçekleştirdiğine duyduğu inanç sebebiyle terörle mücadeleye bağlıdır. İnsanlık tarihi boyunca dini araç olarak kullanmış tüm olumsuz dini, siyasi ve toplumsal ideolojiler, dinin asıl gerçekliğini yansıtmamaktadır."

Suudi Arabistan'ın pek çok terör saldırısını önlediğini söyleyen Bin Nayif, ABD- Suud ilişkisini de 'güçlü ve köklü' olarak niteleyip bu iki ülkenin arasına hiçbir şeyin giremeyeceği mesajı verdi.

Hillary Clinton - Sputnik Türkiye
WikiLeaks sızıntılarına göre, ABD Suudi Arabistan ve Katar'ın IŞİD'e destek verdiğini biliyordu
​Pompeo'nun Bin Nayif'e verdiği madalya, adını, Bill Clinton ve George W. Bush'un başkanlığı döneminde CIA'ın başında olan George Tenet'ten alıyor. Tenet'in, 2015'te gizliliği kaldırılan bir CIA belgesinde, 2011'de operasyonla öldürüldüğü iddia edilen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i durdurmayı başaramadığı için eleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Zekeriya Musavi - Sputnik Türkiye
'11 Eylül'ü Suudlar finanse etti'
CIA'ye göre 11 Eylül saldırılarının 19 şüphelisinden 15'i Suudi. Bu şüphelilerden biri olan Zekeriya Musavi, Bin Ladin'in emriyle üzerinde çalıştığı bir veri tabanında, Suudi kraliyet ailesinin pek çok üyesinin El Kaide'ye bağış yapanlar listesinde yer aldığını gördüğünü anlatmıştı.

WikiLeaks'in 2009'da ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan sızdırdığı belgeler de 'Suudi Arabistan'daki bağışçıların dünya çapındaki Sünni terör örgütlerini finanse eden en önemli kaynaklar olduğunu' ortaya koymuştu.

'MCDONALDS'A OBEZİTEYLE MÜCADELE MADALYASI VERMEK GİBİ'

Nitekim Pompeo'nun bu ödülü, sosyal medyayı da ironik paylaşımlar yapmaya sevk etti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) tarihçi Pouya Alimagham bu durumu 'en kötü şaka' olarak nitelerken bir diğer kullanıcı da "Bir Suudi prensine terörle mücadele ettiği için madalya vermek, McDonalds'a obeziteyle savaştığı için madalya vermekle eşdeğer" benzetmesi yaptı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала