Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yıldırım: Rusya ile ilişkilerdeki bozulma tamamen ortadan kalktı

© AA / Evrim AydınBaşbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü"nde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden gelen öğretmenlerle bir araya geldi. Yıldırım, programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkünde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden gelen öğretmenlerle bir araya geldi. Yıldırım, programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Binali Yıldırım, "Rusya ile uçak kriziyle başlayan ilişkilerdeki bozulma tamamen ortadan kalktı" ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde büyükelçilere verdiği yemekte konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘TÜRKİYE BİR ASİMETRİK SALDIRI ALTINDA'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Güçlenen bir ülke olduğumuz için bu saldırılar oluyor
'Dostumuz, müttefikimiz Avrupa, terör örgütleri arasında ayrım yapıyor. PKK'ya gelince müsamahakar, DEAŞ'a gelince müsamahakar değil. Terör örgütlerinin birini diğerine tercih etmek insanlığa, dünya barışına yapılabilecek en büyük ihanettir. Türkiye bir asimetrik saldırı altındadır. Bir yandan PKK terör örgütü bir yandan DEAŞ bir yandan FETÖ ile aynı anda kapsamlı bir mücadele yapıyoruz.

‘TÜRKİYE'DE GERÇEK ANLAMDAN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEYİ TÜRKİYE YAPIYOR'

Fırat Kalkanı ile Suriye'de, Başika'da Irak'ta ve Türkiye'de gerçek anlamdan terör örgütü ile mücadeleyi Türkiye yapıyor. Bunu artık dünya görmek mecburiyetindedir. Bizim amacımız dış politikada dostlukları artırmak düşmanlıkları azaltmak. Bunu yaptığımız zaman hem bölgenin huzurunu istikrarını sağlayacağız aynı zamanda bölgesel barışa anlamlı katkı vermiş olacağız. Bunun da ötesinde milyonlarca günahsız insanın geleceğini kurtaracağız. Etrafımıza bakalım ateş çemberi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu - Sputnik Türkiye
Bakan Soylu: Devlet, terör örgütünden intikam almadan devlet olmaz
‘TERÖRÜN OLMADIĞI YER Mİ VAR?'

Terörün olmadığı yer mi var? Bizde bir olay oluyor 1 gün sonra Avrupa'da oluyor. Terör karşısında güvenli bir ülke yok. Her ülkenin güvenliliği güvensizliği aynı konuma gelmiştir. Bugün bizde yarın sizde. Elbirliği yapacağız. Teröristleri cesaretlendirecek her türlü hareketten vazgeçeceğiz. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar. Eğer Türkiye güvenli olmazsa Avrupa da hiç güvenli olmaz.

‘MUTLAKA BU ALGI OPERASYONUNU KIRMAMIZ LAZIM'

Özellikle iç siyasetteki belirsizlik seçim dönemi de buna ilave olunca burada bu işin boyutlarını anlatmak çok kolay olmuyor. Sizlerin sadece resmi temaslarınızla değil bulunduğunuz ülkelerdeki medyayı diğer paydaşları da araştırarak ziyaret ederek ikili etkinlikle organize ederek mutlaka bu algı operasyonunu kırmamız lazım.

‘İSRAİL İLE UZUN ZAMANDAN BERİ DEVAM EDEN SIKINTILARIMIZ VARDI'

Irak'la yakın zamanda bir ziyaretimiz oldu aramızdaki yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmaya çalıştık. İsrail ile uzun zamandan beri devam eden sıkıntılarımız vardı onu bir noktaya getirdik. Rusya ile uçak krizi ile başlayan ilişkilerdeki bozulma tamamen ortadan kalktı.

Cenevre'deki kritik Kıbrıs görüşmeleri başladı - Sputnik Türkiye
Kıbrıs müzakerelerinin seyrini belirleyecek görüşme Cenevre'de başladı
‘ADADA ADİL EŞİT BİR YÖNETİŞİM SİSTEMİ GARANTİ ALTINA ALINMALI'

Şimdi Kıbrıs ile ilgili görüşmelerimiz var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rum Yönetimi arasında görüşmeler devam ediyor. Adada adil eşit bir yönetişim sistemi garanti altına alınmalıdır. Teminat Türk tarafı için Türkiye'dir Rum tarafı için de teminat Yunanistan'dır. İki federasyonlu bir devletin dönüşümlü başkanlığı oluşturacak şekilde sürdürülmesi dileğimizdir. Alınan birtakım mesafeler, anlaşılan konular var. Türkiye'yi ilgilendiren tarafı da bu işin var. Ada'da adil, eşit bir yönetişim sistemi garanti altına alınmalıdır. Sadece toplumların birbirine güvenleri yetmez. Geçmiş dönemlerde yaşanan acı tecrübelerin ışığında her şeyin teminat altına alınması lazım.

İngiltere Başbakanı Theresa May - Sputnik Türkiye
İngiltere Başbakanı May: Avrupa'dan ayrılmıyoruz
‘2004'TEKİ İŞTE BİZE KAZIK ATTILAR'

AB geçen sefer olduğu gibi işin kenarında durmamalı. 2004'teki işte bize kazık attılar daha doğrusu Kıbrıs Türk tarafına kazık attılar. Bu sefer aynı şeyi yapmayın dedim. Türk tarafı Rum tarafı birliğin aynı anda üyesi olacaksa bu dörtlü özgürlükten taviz verilmemesi lazım.

‘İNGİLTERE NİYE ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR?'

Biz diyoruz ki AB Türkiye'yi üyelik meselesinde bir lütuf olarak görmesin. AB, Türkiye ile daha güçlü hale gelecek. Ama Avrupa'nın gelecek vizyonunu yeniden gözden geçirmesi lazım. İngiltere niye çıkmaya çalışıyor? AB'de süreçler yavaşladı işler hızlı yapılmıyor bürokrasi çok fazla hantallaştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала