Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Dışişleri'nden Yunanistan'a 'Kardak' cevabı

© AP Photo / AYKUT FIRAT/HürriyetTürkiye - Yunanistan Kardak krizi
Türkiye - Yunanistan Kardak krizi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kardak kayalıkları üzerindeki egemenliğine ilişkin tutumunun 1996 yılından bu yana uluslararası kamuoyu tarafından bilindiğini belirten bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun TBMM Başkanlığı’na sunulan bir yazılı soru önergesine verdiği yanıt, bir kez daha Türkiye ile Yunanistan arasında Kardak polemiği yaşanmasına neden oldu.

‘YUNANİSTAN’IN KARDAK DA DAHİL EGE ADALARINDAKİ EGEMENLİĞİ KUTSALDIR’

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu’nun yanıtına internet sitesinde yayınladığı yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yunanistan’ın Kardak da dahil olmak üzere Ege’deki adalar üzerindeki egemenliği uluslararası hukukta tartışılamaz ve kutsaldır.

Ege’deki ada ve adacıkların yasal statüsü yüzyıllar önce yapılan uluslararası anlaşmalarla açıkça belirlenmişken bunun aksi yönündeki sorumsuz açıklamalar provokatiftir.

Uluslararası yasal gerçeklikleri göz ardı edenler, iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi kurallarına katkı sunmuyor, aksine onlara zarar veriyor.”

‘KOMŞUMUZ SANKİ İLK DEFA ÖĞRENİYORMUŞ GİBİ…’

Yunan tarafında yanıt veren isimse Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu oldu. Yunanistan Dışişleri’nin açıklaması hakkındaki soruya yazılı bir yanıt veren Müftüoğlu, Kardak kayalıkları üzerinde ülkemizin egemenliğine ilişkin tutumuz 1996 yılından bu yana uluslararası kamuoyunun malumudur. Bu politikamızda bir değişiklik yoktur” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu'nun da TBMM Başkanlığı'na sunulan soru önergesine verdiği cevapta bu hususu yinelediğini hatırlatan Müftüoğlu, “Komşumuz Yunanistan’ın bu bilinen pozisyonumuzu sanki ilk defa öğreniyormuş gibi yaptığı açıklamanın sebebi anlaşılamamıştır” değerlendirmesini yaptı.

ÇİPRAS VE MERKEL, ‘TÜRKİYE’NİN ARTAN RETORİĞİNİ’ KONUŞTU

Bu arada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı telefon konuşmasında söz konusu Kardak açıklaması da ele alındı. Yunanistan başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada ‘Türkiye’nin artan retoriğinin’ görüşüldüğü belirtildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала