Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Güney Kore'de Samsung'un ofisine baskın

Abone olTelegram
Patlayan telefon modeli nedeniyle halihazırda mali krizde olan Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un adı bu kez de ülkeyi sarsan siyasi krize karıştı. Savcılık Samsung'un başkent Seul'deki ofisini bastı. Şirketin siyasi krizin odağındaki Choi Soon-sil ile kızının şirketine para verip vermediği soruşturuluyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye - Sputnik Türkiye
Güney Kore liderinin iki eski yardımcısına soruşturma
Güney Kore haber ajansı Yonhap, savcıların Choi ve kızının ortaklaşa sahibi olduğu şirkete Samsung'un 3.1 milyon dolarlık uygunsuz yardım yaptığı iddiasını soruşturduklarını duyurdu.

Choi'nin kızı Güney Kore Ulusal Binicilik Takımının eski üyelerinden. Samsung'un halkla ilişkiler birimi başkanı Park Sang-jin de Kore Binicilik Federasyonu'nun mevcut başkanı.

Yonhap, sabah saatlerinde Park'ın Samsung'daki ofisinin yanı sıra Kore Binicilik Federasyonu ve Kore Atçılık Birliği'nin ofislerinin de basıldığını belirtti.

Samsung'un başı ülkedeki siyasi krize karışmadan önce de zordaydı. Birçok ülkede Samsung'un 'Galaxy Note 7' modeli akıllı telefonunun patlaması nedeniyle şirket, modelin üretimini durdurmuş ve yaklaşık 5.4 milyar dolarlık bir gelir kaybı yaşamıştı.

Güney Kore'de halk devlet başkanının istifası için sokaklara döküldü - Sputnik Türkiye
Güney Kore'de 20 bin kişi sokaklara döküldü
PARK, YETKİLERİNİN BİR KISMINI BAŞBAKANA DEVREDECEK

Diğer taraftan şu anda tutuklu olan Choi Soon-sil ile birlikte siyasi krizin odağındaki isim olan Devlet Başkanı Park Gyeun-hye krizi yumuşatmak için yetkilerinin bir kısmını yeni başbakana devredeceğini duyurdu.

Parlamento sözcüsü ile yaptığı toplantıda konuşan Park ayrıca, yeni başbakan adayı olarak gösterdiği Kim Byong-joon'un adaylığını geri çektiğini açıklayarak muhalefet ile iktidar partisinin uzlaştığı bir ismi başbakan olarak kabul edeceğini de açıkladı.

Park "Eğer iktidar ve muhalefet partileri bir anlaşmaya varıp iyi birini tavsiye ederse o kişiyi başbakan olarak atayacağım ve kabinenin kontrolünü almasına izin vereceğim" dedi.

Güney Kore'de gücün büyük kısmı başbakan yerine devlet başkanında toplanmış durumda. Park'ın yetkilerinin bir kısmını devretmesi ülkedeki muhalefetin temel taleplerinden biriydi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin konuşmasını izleyenler - Sputnik Türkiye
İstifası istenen Güney Kore lideri Park: Hepsi benim hatam
2 KEZ ÖZÜR DİLEDİ

Park'ın 40 yıllık arkadaşı Coi'nin yetkisi olmamasına rağmen çok kritik konularda devlet işlerini etkilediği ortaya çıkmıştı.

Choi'nin Park ile yakınlığını kullanarak ülkenin en büyük şirketlerinden kendi kurduğu iki kuruma 68 milyon dolarlık bağış yaptırdığı da iddia ediliyor.

Choi ve Park'ın eski yardımcısı görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk suçlamalarından tutuklu bulunuyor.

Ülkede onbinlerce kişi skandalın ardından Park'ın istifa etmesi talebiyle protesto gösterileri düzenlemiş, Park 2 kez özür dilemişti. Choi'nin babasının ülkede tanınan dini bir grubun lideri olması nedeniyle Park'ın bu gruba dahil olduğu öne sürülse de devlet başkanı bu iddiayı yalanlamıştı.

Görev süresi normal şartlar altında 2018'de sona erecek olan Park'a kamuoyu desteği de yüzde 5'e gerilemiş durumda.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала