Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İstifası istenen Güney Kore lideri Park: Hepsi benim hatam

© REUTERS / Kim Hong-Ji Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin konuşmasını izleyenler
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin konuşmasını izleyenler - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, yakın arkadaşı Choi Soon-sil'in resmi görevi olmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olmasıyla ortaya çıkan skandal nedeniyle 2. kez özür diledi. Park, kendisi hakkında doğrudan bir soruşturmaya izin vereceğini de söyledi.

Choi Soon-sil - Sputnik Türkiye
Güney Kore'yi 'gizli gizli yöneten' Choi tutuklandı
Skandalın ardından 2. kez özür dileyen Park'ın 9 dakikalık konuşması televizyondan canlı yayınlandı.

Konuşması sırasında zaman zaman sesi titreyen Güney Kore Devlet Başkanı "Kalbimin derinliğinde büyük bir sorumluluk hissediyorum. Hepsi benim hatam ve suçum. Kişisel ilişkilerimde çok fazla güven duydum ve ne olduğuna dikkat etmedim" ifadelerini kullandı.

Duyduğu üzüntü nedeniyle uyuyamadığını ve kendini affedemediğini söyleyen Park, "Ne yaptığımın farkındayım, insanların kalbini onarmak zor olacak. Çok utandım ve kendime, ben bunun için mi devlet başkanı oldum, diye sordum" dedi.

Park, soruşturmalar sonucu hata yaptığı ortaya çıkanların sorumlu tutulmaları gerektiğine dikkati çekerek kendisinin de sorumluluklarıyla yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi.

Savcıların gerekli görmesi durumunda hakkında doğrudan soruşturma açılmasına da izin vereceğini ifade eden Park, bağımsız bir soruşturmayı da kabul edeceğini belirtti.

Ancak Park'a yönelik hangi yasal adımların atılacağı netleşmedi çünkü Güney Kore anayasası görevdeki devlet başkanının yargılanmasına izin vermiyor.

Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Geun-hye ve arkadaşı Choi Soon-sil - Sputnik Türkiye
Güney Kore'de devlet başkanının 'dostu' Choi için tutuklama kararı
PARK DİNİ GRUBA ÜYE OLDUĞU İDDİASINI REDDETTİ

Choi'nin ünlü bir dini grubun eski liderinin kızı olması nedeniyle Park'ın da bu gruba üye olduğu ve devlet başkanlığı sarayında şaman ritüellerine katıldığı öne sürülmüştü.

Konuşmasında bu iddialara yanıt veren Park "Benim dini bir külte üye olduğum ya da Mavi Ev'de şaman ritüelleri düzenlediğim iddiaları kesinlikle doğru değil" dedi.

Ekonomiden Kuzey Kore ile ilişkilere dair geniş bir alanda devlet başkanının önemli konuşma metinlerini kaleme aldığının ortaya çıkmasının ardından perşembe günü tutuklanan Choi Soon-sil'in kültürel ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine milyonlarca dolar geçirdiği de iddia ediliyor.

Güney Kore'de Devlet Başkanı Park Geun-hye ve arkadaşı Choi Soon-sil - Sputnik Türkiye
Güney Kore'yi 'gizli gizli yöneten' Choi gözaltında
MUHALEFET İKNA OLMADI

Ana muhalefetteki Demokratik Parti'nin lideri Choo Mi-ae, Park'ı samimiyetsizlik ile suçlayarak "Durumun ciddiyetini anlamışa benzemiyor. O sadece iktidardaki gücünü korumanın peşinde. Devlet Başkanı devlet işlerinden elini çekmeli" dedi. Bir dizi sivil toplum kuruluşu da haftasonunda Park'ın istifası talebiyle geniş katılımlı protesto gösterileri düzenleyecek. Gallup'un düzenlediği bir ankete göre de, Park'a kamuoyu desteği yüzde 5'e düştü. Ülke tarihinde ilk kez bu denli bir düşüş kaydedildi. Skandalın ardından Choi'nin yanı sıra Park'ın 2 danışmanı gizli yazışmaları sızdırmak suçundan tutuklandı. Bir diğer eski danışman An Chong-bum da görevi suistimal suçlamasıyla gözaltında tutuluyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала