Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Venezüella'da beklenen tokalaşma

© REUTERSMaduro muhaliflerle görüştü
Maduro muhaliflerle görüştü - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Venezüella'da hükümet ve muhalefet temsilcileri, ülkede devam eden siyasi krize çözüm bulmak üzere bir araya geldi. Taraflar görüşmeleri sürdürme kararı aldı.

Venezüella'da hükümet ve muhalefet temsilcileri, ülkede devam eden siyasi krize çözüm bulmak üzere bir araya geldi.

Başkent Caracas'ta Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından başlatılan görüşmelere, Vatikan'dan arabulucuların yanı sıra İspanya, Panama ve Dominik Cumhuriyeti'nin eski cumhurbaşkanları katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, tarafların 11 kasımda başlayacak 'ulusal diyalog genel toplantısına' katılmayı kabul ettiği belirtildi.

Vatikan'dan katılan arabulucular tarafların görüşmelerde insan hakları ve uzlaşma, hukukun üstünlüğü ve devletin egemenliğine saygı, ekonomik ve sosyal konular ile seçim takvimini ele alacağını duyurdu.

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro - Sputnik Türkiye
Muhaliflerden Venezüella lideri Maduro hakkında dava kararı
DEMOKRATİK BİRLİK MASASI GÖRÜŞMELERE KATILDI

Hapisteki bazı muhaliflerin serbest bırakılmasını ve Maduro'nun azli için referandum yapılmasını talep eden 15 partiden oluşan muhalefet bloku Demokratik Birlik Masası (MUD) da görüşmelere katıldı.

MUD daha önce ülkedeki ekonomik ve siyasal krizlerin sebebi olarak gördükleri Maduro'nun üzerindeki baskının azaltılmasının amaçlandığını ileri sürerek  toplantıya katılmayacaklarını duyurmuştu.

Muhalefetin ağırlıkta olduğu Kongrenin geçen hafta anayasal düzeni ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılmasına karar verdiği Maduro, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, ülkede nefret ve tahammülsüzlüğün giderilmesine şans vereceğini belirtti. Maduro, muhalefetle diyaloğa "mutlak şekilde bağlı" olduğunu söyledi.

​VENEZÜELLA'DA ENFLASYON YÜZDE 475'E ULAŞABİLİR

30 milyon nüfuslu dünyanın en geniş petrol rezervlerine sahip ancak ülkede çok büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor.

IMF'nin verilerine göre ülkede bu yıl enflasyon yüzde 475'e ulaşabilir.

Muhalifler geçen hafta on binlerce kişinin katıldığı yürüyüş yapmıştı. Demokratik Birlik Bloku talepleri karşılanmazsa perşembe günü devlet başkanlığı sarayına doğru yürüyüşe geçecekleri uyarısını yapmıştı

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала