Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Lübnan 29 ay sonra cumhurbaşkanını seçti

Abone olTelegram
Lübnan'da 2014'ten bu yana devam eden cumhurbaşkanlığı seçimleri sona erdi. Özgür Yurtsever Hareketi'nden Mişel Aun, Lübnan Meclisi'nde düzenlenen 46. oturumun 2. turunda 83 vekilin oyunu alarak Lübnan'ın 13. cumhurbaşkanı oldu.

Lübnan Meclisi, 29 aylık uzun bir maratonun ve 45 başarısız girişimin ardından eski Lübnan Genelkurmay Başkanı Mişel Aun'u cumhurbaşkanı olarak seçti. Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri'nin lideri olduğu Müstakbel Hareketi ile Hizbullah'ın Aun'a destek vermesi 29 aydır devam eden krizin çözülmesinde etkili oldu.

Lübnan Meclisi - Sputnik Türkiye
26 ay geçti, 41. kez de seçilemedi
CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN LÜBNANLI ŞARKICI MERYEM KLİNK'E DE OY ÇIKTI

Meclis Başkanı Nebih Berri'nin yoklama almasının ardından 127 milletvekilinin hazır bulunduğu mecliste oylamaya geçildi. Oylamada hiçbir aday gerekli olan 86 vekilin oyunu alamayınca ikinci tura geçildi. İlk turda düzenlenen oylama için dağıtılan oy pusulalarının bazılarında 'Sedir Devrimi Lübnan'ın hizmetinde' yazılı geçersiz oylar çıkarken Lübnanlı manken ve şarkıcı Meryem Klink için de bir oy çıktı.

İkinci tur oylamada toplam oy sayısının meclisteki milletvekillerinin sayısından fazla çıkması nedeniyle ikinci kez oylamaya geçildi. Son düzenlenen oylamada 81 yaşındaki Aun oturuma katılan 127 milletvekilinden  83'ünün oyunu alarak Lübnan'ın 13. cumhurbaşkanı seçildi. Oylamada 36 oy boş çıkarken 8 oy geçersiz sayıldı.

© AALübnan, 29 ay sonra yeni cumhurbaşkanını seçti.
Lübnan, 29 ay sonra yeni cumhurbaşkanını seçti. - Sputnik Türkiye
Lübnan, 29 ay sonra yeni cumhurbaşkanını seçti.

AUM: BÖLGEDEKİ YANGIN LÜBNAN'A SIÇRAMAYACAK

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kameralar karşısına geçen Aum ilk mesajında Suriye ve Irak'ta yaşananlara atıf yaparak 'bölgedeki yangının Lübnan'a sıçramasına engel olmaya yemin etti.'

Terörizmin kökü kazınana dek hükümetinin öncelikle ve önleyici şekilde terörle mücadeleye odaklanacağını kaydeden Aum, Lübnan’a sığınan 1.5 milyonu aşkın Suriyeliye de değindi. Aum, Suriye krizine bulunacak çözümün sığınmacıların ülkelerine geri dönmesini içermesi gerektiğinin altını çizdi.

Aum ayrıca, sığınmacı kamplarının ‘terörist sığınağına’ dönmemesi gerektiğini ifade etti.

© REUTERS / Khalil HassanKutlamalara başlayan Lübnanlılar, üzerinde Hasan Nasrallah'ın resminin olduğu bir Hizbullah bayrağına Aun'un fotoğrafını yapıştırdı.
Kutlamalara başlayan Lübnanlılar, üzerinde Hasan Nasrallah'ın resminin olduğu bir Hizbullah bayrağına Aun'un fotoğrafını yapıştırdı. - Sputnik Türkiye
Kutlamalara başlayan Lübnanlılar, üzerinde Hasan Nasrallah'ın resminin olduğu bir Hizbullah bayrağına Aun'un fotoğrafını yapıştırdı.

PARLAMENTODAKİ OYLAMAYI TÜRK BÜYÜKELÇİ ERCİYES DE TAKİP ETTİ

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes'in yanı sıra ABD, Fransa, Rusya, İran ve Suriye gibi çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve diplomatik temsilcileri de mecliste cumhurbaşkanlığı seçimleri için düzenlenen oturumu izledi.

 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала