Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Başkanlık sistemi için Bahçeli'ye iki öneri

© AA / Hakan GöktepeBaşbakan Binali Yıldırım - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
Başbakan Binali Yıldırım - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AK Parti'nin, MHP lideri Devlet Bahçeli’ye iki alternatifli anayasa paketi ile gideceği ileri sürüldü. İlk pakette 17 maddeden oluşan 'Tam başkanlık' önerisi yer alacak. Diğerinde ise Anayasa'nın tamamını tadil eden 59 madde bulunacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
'MHP, 'denetimli başkanlık' istiyor'
Sabah gazetesi Ankara temsilcisi Okan Müderrisoğlu bugünkü yazısında başkanlık sistemi için MHP'ye önerilecek formülü kaleme aldı. Müderrisoğlu şunları yazdı:

"AK Parti başkanlık sistemi için iki alternatifli anayasa paketi ile düğmeye basacak. 10 gün içinde TBMM'ye sunulması beklenen paket, 'tam başkanlık', 'frendenge' ve 'anayasa sorumluluk' ilkeleri üzerine inşa edildi. Tek Meclisli ve üniter esaslı başkanlık modelinde yasama-yürütme ve yargı erklerinin birbirleriyle ilişkileri ve sınırları net hükümlere bağlandı. AK Parti'nin hazırladığı birinci paket, tam başkanlığı ve geçiş hükümlerini içeren 17 maddeden oluşuyor. İkinci paket ise anayasanın tamamını tadil eden 59 maddelik geniş bir paket olarak hazırlandı. Başbakan Binali Yıldırım, anayasa paketini bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile değerlendirdikten sonra, MHP ile siyasi diplomasi işletilecek."

YASAMA VE YÜRÜTME DENGESİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Bahçeli'den başkanlık açıklaması: Bir sorunun demokratik yollarla çözülmesi çağrısında bulundum
"AK Parti'nin hazırladığı anayasa paketi, özellikle yasama ve yürütme erkinin karşı karşıya gelme riskini en aza indirecek. Ne Başkanı (Cumhurbaşkanı'nı) Meclis'e ne de Meclis'i Başkan'a (Cumhurbaşkanı'na) ezdirecek. Başkan, sistemin tıkandığı noktada Meclis'i seçime götürürse Cumhurbaşkanlığı seçimi de aynı tarihte yenilenecek. Veya Meclis, Cumhurbaşkanı ile ters düşerse milletvekili seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi belirlenecek tarihte birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının sorumluluğu, mevcut sistemde başbakanın sorumluluğu ile eşdeğer düzeyde belirlenecek. Başkan, seçime giderken yardımcısını da kamuoyuna ilan edecek."

PARLAMENTO ATAMASI

"Bakanlar, parlamento dışından başkanın tercihi ile siyasi takım arkadaşları olarak atanacak. Parlamentodan kabineye üye seçilmesi durumunda ise o kişinin milletvekilliği düşecek. AK Parti'nin genel eğilimi,  Erdoğan'ın belirlenecek geçiş hükümleri ile başkanlık yetki ve sorumluluklarını üstlenmesi şeklinde olacak. AK Parti seçim yasasında da yüzde 5 baraj ve daraltılmış bölge önerecek."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала