Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Afgan kızı' kefaletle serbest bırakılıyor

© AFP 2022 / Clemens BilanFotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985 yılında çekilen ve National Geopraphic dergisine kapak olan ünlü 'Afgan kızı' Şerbet Gula
Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından 1985 yılında çekilen ve National Geopraphic dergisine kapak olan ünlü 'Afgan kızı' Şerbet Gula - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
National Geographic dergisine kapak olan fotoğrafıyla bilinen 'Afgan kızı' lakaplı Şerbet Gula, sahte kimlikle Pakistan'da oturma izni almak suçuyla tutuklandıktan günler sonra kefaletle serbest bırakılıyor.

Dünyanın en ünlü Afgan kızı Şerbet Gula ve fotoğrafçısı Steve McCurry - Sputnik Türkiye
Dünyanın en ünlü 'Afgan kızı' tutuklandı
Pakistan emniyet birimleri tarafından tutuklanan ve 14 yıl hapis cezası ile karşı karşıya olduğu açıklanan Gula için, Pakistan İçişleri Bakanı devreye girdi.

Tutuklama ile ilgili açıklama yapan Bakan Chaudhry Nisar Ali Khan, "Sanırım bu davayı, hem onun kadın olması hem de insani bir açı barındırması nedeniyle yeniden incelemem gerekecek" dedi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Gula için kefalet belirlenmesi talimatı veren İçişleri Bakanı Khan, söz konusu suçlamaların ise düşürülemeyeceğini ifade ederek şunları söyledi:

"Eğer onun hakkındaki suçlamaları düşürürsek ve onu sınırdışı edersek, ona sahte kimlik kartı veren yetkililer hakkındaki davayı da düşürmemiz gerekir. Ama burada asıl suçlu onlar ve ben onların bu işten yakalarını kurtarmalarını istemiyorum."

OTURMA İZNİ SAHTECİLİĞİ SORUŞTURMASI 2 YILDIR SÜRÜYORDU

Kayıtlara göre, Afgan kızı lakaplı Gula, Nisan 2014 tarihinde 'Sharbat Bibi' sahte ismini kullanarak Pakistan kimlik kartı için başvuru yaptı.

Gula, 'oturma izni sahteciliği' üzerine iki yıldır soruşturma yürüten Pakistan Federal Araştırma Bürosu (FIA) tarafından Afganistan sınırındaki Peşaver kentinde gözaltına alınmıştı.

Afganistan'daki savaş ortamından kaçan binlerce Afgan mülteci benzer yollarla Pakistan'da kalmaya çalışıyor.

Sahte kimliklere yönelik olarak ülkede başlatılan operasyonlar sonucu 60 bin 675 kartın ele geçirildiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler'e göre, Pakistan'da kayıtlı 1.4 milyon Afgan mülteci yaşıyor. Ülkede kayıt dışı bir milyon mültecinin daha olduğu tahmin ediliyor.

FOTOĞRAFI ÇEKEN MCCURY TEPKİ GÖSTERDİ

Gula, 12 yaşındayken çekilen fotoğrafıyla 1985 yılında National Geographic dergisinin kapağında yer almış, genç kızın korku dolu bakan yeşil gözleri ona tüm dünyada tanınırlık kazandırmıştı.

'Afgan kızı' olarak bilinen fotoğraf, 1984 yılında Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir mülteci kampında çekilmişti. Fotoğrafı çeken Steve McCurry, Sharbat Gula'yı 17 yıl aradıktan sonra 2002 yılında bulmuştu. O tarihte Gula, Afganistan'ın uzak bir köyünde fırıncı eşi ve üç kızıyla yaşıyordu.

Gözaltı haberlerinin ardından McCurry, fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram'a Gula'nın ikonik fotoğrafını koymuş ve altına şu ifadeleri yazmıştı:

"Ona ve ailesine hukuki ve ekonomik destek sağlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Yetkililerin bu eylemine mümkün olan en güçlü şekilde itiraz ediyorum. O bütün hayatı boyunca acı çekti ve bu gözaltı onun insan hakkının korkunç bir şekilde ihlali anlamına geliyor."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала