- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Ortadoğu’nun en büyük gölü tehdit altında

© Flickr / Mehrad.HMUrmia Gölü
Urmia Gölü - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran’da görev yapan 12 büyükelçinin eşleri, ‘Ben Urmiye Gölü’yüm’ kampanyasına katıldı. Kampanyanın amacı, BM’nin Urmiye Gölü’nü kurtarmak için yardımda bulunmasını sağlamak için gereken 1 milyon imzayı toplamak.

Leonardo DiCaprio - Sputnik Türkiye
YAŞAM
DiCaprio’dan ‘Urmiye Gölü’ çağrısı
Tehran Times’ın haberine göre, geçtiğimiz ağustos ayında başlayan imza kampanyasına Malezya, Yeni Zelanda, Macaristan, Çin, Cezayir, Tunus, Hindistan, Endonezya, Küba, Filipinler, Çekya ve Sierra Leone büyükelçilerinin eşleri katıldı.

Büyükelçilerin eşleri, Urmiye Gölü’nü Canlandırma Programı, İran Çevre Departmanı ve İran Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin desteğiyle gölü ziyaret de etti. İran’ın gölü koruma konusunda yabancı ülkelerle işbirliğini iyileştirmeyi, deneyimlerini benimsemeyi ve proje finansmanı için ek kaynak sağlamayı planladığı ifade edildi.

İran’ın kuzeybatısında bulunan 5 bin 200 kilometrekarelik Urmiye, Ortadoğu’nun en büyük ve dünyanın ise 6. büyük gölü. Ama son yıllarda göl, yüzde 90 oranında kurudu. Bu sürecin temel sebebi, insanın yol açtığı çevre değişikliği.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала