Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Rusya, Suriye'de bölge devletlerinin çıkarlarını gözetiyor'

© Fotoğraf : Rusya Savunma BakanlığıRusya’nın Suriye’deki hava üssü Hmeymim'de günlük yaşam
Rusya’nın Suriye’deki hava üssü Hmeymim'de günlük yaşam - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Vitaliy Naumkin, Rusya'nın Suriye’de bölgedeki bütün aktörlerin çıkarlarını gözeten dengeli bir siyaset izlediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: El Bab'a da ineceğiz
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab’a ilerlendiğini ve yakında yapılacak Rakka operasyonunda PYD-YPG gibi örgütlere ihtiyacının olmadığını söyledi.

Peki bu gelişme ve planların sonuçları ne olabilir? Ankara'nın amacı ne? Moskova'nın buna yönelik tutumu nasıl olacak?

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın kıdemli siyasi danışmanı ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Vitaliy Naumkin şunları söyledi:

'TÜRKİYE İÇİN ANA SORUN KÜRT MESELESİ'

Rakka operasyon - Sputnik Türkiye
ABD: YPG, Rakka operasyonunda yer alacak
"Bence bugün Türkiye için Suriye rejimine karşı mücadele ikinci planda. Türkiye için ana sorun Kürt meselesi ve şu anda Türkiye, PKK ile doğrudan bağlantılı olduğu düşündüğü PYD/YPG güçlerine karşı savaşıyor. Türkiye bu güçlerin Suriye'nin kuzeyindeki üç kantonu birleştirme çabalarına şiddetle karşı çıkıyor ve Türkiye’nin bu politikası devam edecektir diye düşünüyorum. Bana göre Türkiye’nin planladığı ‘Menbic operasyonu’nun asıl hedefi, büyük alanları kontrol etme ve Suriye’nin kuzeyindeki kantonları birleştirme imkanı verebilecek komuta merkez ve tepelerinin Kürtlerin eline geçmesini engellemek.

Peki Türkiye’nin planları karşısında Rusya ne yapacak? Rusya’nın Ortadoğu politikasının temelinde pragmatizm ve atılan bütün aktif adımlarının sonuçlarının dikkatli analizi yatar. Moskova, Suriye’de bölgedeki bütün aktörlerin çıkarlarını gözeterek dengeli bir siyaset izliyor. Rusya’nın Ortadoğu politikası geliştirilirken bu şartlar göz önünde bulundurulmaya devam edecektir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала