Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Macaristan, Kiselev'in sözleri nedeniyle Rusya'ya nota vermedi'

© AFP 2022 / ATTILA KISBENEDEK Macaristan / Sovyet karşıtı Budapeşte ayaklanması
Macaristan / Sovyet karşıtı Budapeşte ayaklanması - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rossiya Segondya Genel Müdürü Dmitriy Kiselev'in 1956 Budapeşte Ayaklanması ile ilgili sözleri nedeniyle Macaristan'ın, Rusya'ya nota vermediği belirtildi.

Rusya bayrağı - Sputnik Türkiye
'Rusya, Sputnik ve RT aracılığıyla küresel bilgi akışındaki kontrolünü artırıyor'
Kiselev, katıldığı bir televizyon programında SSCB'nin etkisindeki hükümete karşı düzenlenen 1956 ayaklanmasının yabancı özel servislerin yer aldığı bir 'renkli devrim' olarak düşünülebileceğini söylemişti. İktidardaki LMP Partisi Kiselev'in sözlerine tepki göstermiş ve sonrasında Rusya'nın Budapeşte Büyükelçisi Vladimir Sergeyev, Macaristan Dışişleri Bakanlığı'na çağırılmıştı.

Sergeyev'in Dışişleri'ndeki görüşmesi hakkında Sputnik'e bilgi veren Macaristan'daki Rusya Büyükelçiliği Sözcüsü İrina Zvonova, herhangi bir diplomatik nota ya da protestonun söz konusu olmadığını söyledi.

"Büyükelçi Sergeyev'in Rusya'nın resmi pozisyonunu anlattığı, Rusya'da basının özgür olduğuna dikkat çektiği ve bu konu üzerinde çalışan gazetecilerin ve tarihçilerin kendi fikirlerine sahip olduğunu aktardığı bir görüşme oldu" diyen Zvonova, görüşme sonunda meselenin tarihin farklı yorumlanmasından kaynaklandığı sonucuna varıldığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile birlikte - Sputnik Türkiye
Macaristan: Rusya'ya yaptırımların otomatik olarak yenilenmesine karşıyız
KİSELEV: RUS DIŞİŞLERİ, HER HABER İÇİN MACAR BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRILSAYDI AYAKKABILARI ÇABUK ESKİRDİ

Sergeyev'in Dışişleri'ne çağrılmasını yorumlayan Kiselev ise, sözlerinin arkasında olduğunu ifade etti.

Budapeşte'nin gazetecilik faaliyetine verdiği tepkinin şaşırtıcı olduğunu belirten Kiselev, "İfade özgürlüğü ilkesine uygun olarak görüşümü dile getirdim. Programda herhangi bir tarafta yer almadan, görgü tanıklarının ve olaylarda yer alan kişilerin anılarını yansıttık. Rus Dışişleri, Macar basınının Rusya hakkındaki her cümlesi için Macar büyükelçiyi çağırsa, büyükelçi ayakkabılarını çabuk eskitirdi" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала