Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kanada, Ezidilere kapılarını açtı

Abone olTelegram
Kanada Federal Parlamentosu, çoğunluğu Irak'ta bulunan Ezidilerin ülkeye getirilmesi için 4 aylık plan içeren tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.

Ezidi katliamının yıl dönümü - Sputnik Türkiye
Kanada, Ezidiler için Irak'a ekip gönderiyor
Kanada, soykırım tehdidi altında olduğunu daha önce ilan ettiği Ezidiler için kapılarını açtı.

Ana muhalefet Muhafazakar Parti milletvekillerince verilen ve Irak'taki Ezidilerin Kanada'ya getirilmesini öngören tasarı, Kanada Federal Parlamentosu'nda oylandı.

Dışişleri Bakanı Stephane Dion'un daha önce Yezidilerin maruz kaldığı olumsuz koşulları 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından tasarı, parlamentodaki tüm partilerin 'evet' oyu vermesiyle kabul edildi.

Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, tasarının kabulünün ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kanada'nın, ihtiyacı olanlara koruma sağlayan uzun ve gurur verici bir geleneğe sahip olduğunu bildirdi.

Parlamentoda tüm partilerin oyu ile benimsenen kararın, Kanada halkının da aynı duyguları taşıdığının bir göstergesi olduğunu vurgulayan McCallum, "Zulme maruz kalmış ve çok acılar çekmiş Ezidilere tüm partilerin oy birliği ile kucak açmasından mutluyum. Kanada Hükümeti, risk altındaki Ezidileri ülkeye getirmeye kararlıdır. Bu kararla 120 gün içinde Ezidi topluluğunu ülkeye getirmek amaçlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

SAYI SINIRLAMASI YOK

IŞİD'in elinden 70 Ezidi kurtarıldı - Sputnik Türkiye
Musul ve Rakka'daki 70 Ezidi IŞİD'den kurtarıldı
Bakan McCallum, parlamento binasından ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada ise 120 günlük program kapsamında getirmeyi planladıkları Ezidiler için bir sayı sınırlaması olmadığını söyledi.

Ezidilerin büyük çoğunluğunun Irak'ta IŞİD tehdidi altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını, bir bölümünün ise Türkiye ve Yunanistan'a sığındığını hatırlatan McCallum, "Ezidileri, bulundukları her bölgenin artı ve eksilerini hesap ederek Kanada'ya getirmeye başlayacağız." dedi.

McCallum, Ezidilerin ülkeye getirilmeye başlanacağı tarih konusunda bilgi vermedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала