İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

‘ABD’li teknoloji şirketi, vatandaşları gözetlemesi için Türkiye’ye yardım ediyor’

© Fotoğraf : PixabayGöz tarama parmak izi veri
Göz tarama parmak izi veri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kaliforniya merkezli teknoloji firması Procera’nın, vatandaşların gözetlenmesi konusunda Türkiye yönetimine teknik destek sağladığı iddia edildi.

Forbes’tan Thomas Fox-Brewster’ın haberine göre, 4 Nisan’da şirket geneline bir e-posta atarak işten ayrıldığını duyuran İsveç’in Malmö kentindeki ofiste çalışan kıdemli mühendis Kriss Andsten, “Hayatımın geri kalanını Erdoğan’ın deliliğinin bir parçası olduğum için pişmanlık içinde geçirmek istemiyorum, ben yokum” dedi.

ByLock - Sputnik Türkiye
'MİT, ByLock'u çözdü: Kamuya büyük bir tasfiye dalgası geliyor'
KULLANICI ADI VE PAROLANIN ELE GEÇİRİLMESİNE OLANAK SAĞLIYOR

Procera’nın derin paket inceleme ürünlerinin totaliter yönetimler tarafından gözetleme amacıyla kullanıldığını kaydeden Andsten, “Artık ürünü iyilik için kullanmadığımız bir noktaya doğru tavşan deliğinden ilerliyoruz. Türkiye’den gelen son istek benim için son nokta oldu. Sattığımız The Cliffs Notes versiyonu, kullanıcı adları ve parolaların şifrelenmemiş hareketlerden elde edilmesine olanak sağlıyor” ifadelerini kullandı.

6 MİLYON DOLAR'LIK ANLAŞMA İMZALANDI

​Ankara merkezli Sekom şirketinin aracılığıyla Türk Telekom tarafından getirilen teklif, Procera yönetimi tarafından uygun görülürken, taraflar arasında 6 milyon dolar’lık anlaşma imzalandı. Şirketten yapılan açıklamada, anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi aktarımı reddedilirken; Forbes’e gönderilen elektronik postada şu ifadeler yer aldı:

“Procera Networks, insan hakları ve dünyanın dört bir yanındaki insanların haysiyetine dair temel değerleri güçlü şekilde desteklemektedir. Biz, telekom operatörlerine işlerini daha iyi yapabilmeleri ve müşterilerinin kullanım deneyimini artırabilmelerini sağlayacak teknolojiler sağlıyoruz. Anlaşmalarımızı hukuk ve küresel standartlara uygun şekilde kuruyoruz.”

‘ERDOĞAN DELİ, İNSANLAR ÖLEBİLİR’

İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla Fox-Brewster’a konuşan Procera çalışanları, Türk Telekom’un talebinin sadece kullanıcı ismi ve parolaları değil; IP adreslerini de kapsadığını belirtti. Eski bir Procera çalışanı, Forbes’a yaptığı açıklamada, “Erdoğan deli ve bu yüzden insanlar ölebilir” derken; bir diğeri ise “Türkiye’deki geniş istihbarat kurulumları, hükümet kurumlarından ya birine ya da diğerine bilgi aktarıyor. Eğer şirket yönetimi işimizin bu olduğunu düşünüyorsa olan biteni halka açıklamalı” diye konuştu.

Çalışanlardan gelen tepkilerin ardından mühendisleri istemedikleri işi yapmaya zorlamayan Procera, kullanıcı adı-şifre çıkartma işini Kanada merkezli Northforge’a bıraktı. Yaşananlar sırasında 6 mühendisin istifa ettiği kaydedildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала