Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Süryaniler Musul operasyonunda en ön cephede

© Sputnik / Hikmet DurgunPeşmerge içindeki Suryani savaşçılar, Musul operasyonun'da
Peşmerge içindeki Suryani savaşçılar, Musul operasyonun'da - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Irak ordusu ve Peşmerge'nin Musul'u IŞİD'den kurtarmak için başlattığı operasyon 9. gününe girerken, Iraklı Süryaniler, Peşmerge güçlerinin saflarında yer alarak en önde savaşmaya başladı. Sputnik'e konuşan Süryani savaşçı Eli Halit, 500 Süryani savaşçısının operasyonda savaştığını, Musul'daki Süryanileri de kurtaracaklarını söyledi.

Peşmerge'nin Başika kuşatması - Sputnik Türkiye
Peşmerge'nin Başika'yı kuşatma görüntüleri yayınlandı
Musul operasyonunda Peşmerge bünyesinde Süryani savaşçıların da katıldığı anlaşıldı. savaşıyor. Sputnik, Musul'un merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Peşmerge cephesine giderek Süryani savaşçılarla görüştü.

'IŞİD ESARETİNDEKİ İNSANLARIMIZI KURTARACAĞIZ'

Süryani savaşçı Eli Halit, "Süryaniler olarak Irak ordusunda IŞİD'e karşı savaşmak amacıyla Musul operasyonuna katıldık. Musul'da IŞİD esaretinde yüzlerce Süryani insanımız var. Çoğu Süryani IŞİD cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Musul işgal edilince Süryanilerin çoğu kentten çıktı. Kaçamayanların büyük kısmı ise tutuklandı. Süryaniler büyük bir zulüm ve baskı gördü. Musul'dan kaçarken çoğu Erbil ve Duhok kentlerine sığındılar. Şimdi burada yaşıyor" dedi.

Musul operasyonu - Sputnik Türkiye
Peşmerge, Musul operasyonunda cepheden canlı yayını yasakladı
'PEŞMERGE İÇİNDE ÖZEL BİR BİRLİĞİZ'

Peşmerge'de binlerce Süryani savaşçının olduğunu söyleyen Eli Halit, şöyle devam etti: "Peşmerge'de kendimize ait özel bir birliğimiz var. Bu birlik yalnızca Süryani savaşçılardan oluşuyor. 2 bölük olarak yer alıyoruz. Yani 500 Süryani savaşçısı operasyonda yer alıyor. Bugünlerde Kayara bölgesinde savaşıyoruz. Dünden beri 4 köyü IŞİD'in elinden aldık. Çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda şehit ve yaralılarımız da oldu. Daha önce de Şengal ve birçok bölgede IŞİD'e karşı savaşmıştık."

Halit, Musul'un alınmasıyla binlerce Süryani'nin Musul'a döneceğini de sözlerine ekledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала