Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

MHP'de muhalifler başkanlığa 'hayır' diyecek

© AAMHP Genel Merkezi
MHP Genel Merkezi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
MHP’de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen genel başkan adaylarından Ümit Özdağ'ın da aralarında bulunduğu beş milletvekili başkanlık sistemi için TBMM’de yapılacak oylamada ‘hayır’ oyu vereceklerini duyurdu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
'MHP, 'denetimli başkanlık' istiyor'
MHP'de kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen genel başkan adaylarından Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliğine TBMM'de ‘hayır' oyu vereceklerini bir bildiri yayınlayarak açıkladı.

Başkanlık sistemi siyasetin ana gündem maddesini oluşturmaya devam ediyor. Başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalarını hızlandıran AK Parti'nin bu konudaki anayasa değişiklik teklifini bütçe görüşmelerinin ardından TBMM gündemine getirmesi bekleniyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başkanlık sistemi ile ilgili tartışmaları yeniden başlatan MHP'de ise genel başkanlık yarışında Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin karşısında yer alan 5 milletvekili teklif TBMM'ye gelmeden oylarının rengini açıkladı.

MHP'lilerin TBMM'de düzenlediği basın toplantısına Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, sağlık sebepleri nedeniyle katılmadı. Toplantıda 5 vekil tarafından hazırlanan ortak bildiri ise Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ tarafından okundu. Bildiri de özetle şu görüşlere yer verildi:

'FELAKETE SÜRÜKLEYECEĞİ AŞİKARDIR'

"Biz MHP milletvekilleri olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına ve birliğine zarar gelmemesi için MHP'nin içinden geçtiğimiz dönemde riskleri en aza indirgeyecek bir politik duruş sergilemesi gerektiğine inanıyoruz. Erdoğan'ın anayasayı ihlal etmede ısrar etmesinin Türkiye'yi bir kaosa götüreceği açık olmakla beraber bir referandum sürecinin ve olası başkanlığın Türkiye'yi çok daha büyük bir felakete sürükleyeceği aşikardır."

'BAŞKANLIK REFERANDUMU 7 HAZİRAN SANDIĞA GÖMÜLDÜ'

"Başkanlığın gerçekleşmesi özerklik, federasyon ve parçalanmanın önünü açacaktır. Bu sebeple bir kez daha yanıldık demelerini artık istemiyoruz. Üstelik Türk Milleti, Erdoğan'ın Anayasayı değiştirmek için 400 milletvekili istediği 7 Haziran seçimlerinde başkanlık referandumunu yapmış ve başkanlık talebini sandığa gömmüştür."

'BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRKİYE'Yİ  FEDERALLEŞME ÜZERİNDEN BÖLER'

Semih Yalçın - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
MHP'li Yalçın: Referandumda 'hayır' diyeceğiz, başkanlık uygun değil
"Biz MHP milletvekilleri, Kayseri milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Gaziantep milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Isparta milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir milletvekili İsmail Ok ve Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz olarak parlamenter rejimin devamından yanayız. Biz Sayın Bahçeli'nin geçtiğimiz yıllarda onlarca kez ifade ettiği gibi başkanlık sisteminin Türkiye'yi özerkleşme, federalleşme üzerinden böleceğini görüyoruz."

'TBMM'DE 'EVET' REFERANDUMDA 'HAYIR' TAVRI HALKIN AKLI İLE ALAY ETMEKTİR'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
Bahçeli'den başkanlık açıklaması: Türkiye derin bir nefes alsın
"Milliyetçi Hareket Partisine gönül veren milyonların bizim gibi başkanlık sistemine ve bölünmeye karşı olduğunu biliyoruz. Ülkücü hareketin milyonlarca mensubunun, MHP teşkilatlarının, ülkücü sivil toplum örgütlerinin ve MHP milletvekillerinin başkanlık ve bölünmeye karşı olduğunu biliyoruz. ‘TBMM'de evet deriz referandumda hayır deriz' şeklinde bir tavrın doğru olmadığını ve halkın aklı ile alay etmek olduğunu görüyoruz. Bu tavrı sergileyen arkadaşlarımızın 3 Kasım 2002 seçimlerinin sonuçlarından, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığının önününaçılmasından ve 7 Haziran 2015 seçim gecesi yapılan açıklamanın ortaya çıkardığı neticelerden sonuç çıkarması gerektiğine inanıyoruz."

'HAYIR' OYU VERİP 330'UN ALTINDA KALMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

"Parlamenter sistemden yana olduğumuzu, AKP'nin başkanlık teklifinin TBMM gündemine geldiği zaman geçmemesi için 'hayır' oyu vererek ortaya koyacağız. TBMM'de referandum için verilen oyların 330 altında kalması için mücadele edeceğiz. Hiçbir makam ve mevkinin, ülkemizin birliği ve aziz milletimizin dirliğinin üstünde olmadığını yüce Türk Milleti'ne saygıyla arz ediyoruz"

'MHP'DE BAŞKA ‘HAYIR' DİYECEK OLANLAR DA VAR'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan MHP'liler, parti içerisinde kendileri gibi düşünen milletvekilleri olduğunu da vurguladılar. Ümit Özdağ, "Ben ülkücü hareketinin tabanının büyük ölçüde ama çok büyük ölçüde yani yüzde 99'un üzerinde başkanlık sistemine karşı olduğunu biliyorum. Bir çok milletvekili arkadaşımızın karşı olduğunu biliyorum. Önümüzdeki günlerde onlar da bireysel olarak açıklama yapabilirler, teklif geldiği zaman hayır diyeceklerini ifade edebilirler" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала