Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

FETÖ başkent olarak İzmir'i seçmiş

© REUTERS / CHARLES MOSTOLLERFethullah Gülen, Pensilvanya'daki evinin kapılarını gazetecilere açtı.
Fethullah Gülen, Pensilvanya'daki evinin kapılarını gazetecilere açtı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
FETÖ hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı. Örgütün yapısı hakkında çarpıcı ifadelerin yer aldığı iddianamede, darbe girişimine dair önemli bilgilere yer verildi. FETÖ'nün şifreli dilinin de açıklandığı iddianameye göre, örgüt başkent olarak İzmir'i seçti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin hazırlanarak mahkemeye sunulan iddianamede, darbe girişiminin altyapısının yıllar öncesinden hazırlandığı ortaya konuldu. İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan ve ekleriyle 1300 sayfalık FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin iddianame, örgütün TSK içinde hakimiyet kurma çabası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ile İzmir Çiğli'deki 2. Ana Jet Üssü'nün darbedeki rolüne ilişkin bilgiler içeriyor.

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikastı gerçekleştirmek üzere görevlendirilen MAK timlerinin kuruluşu ve üstlendiği role ilişkin ifadelere yer verilen iddianamede, bu timlerin yıllar öncesinden örgüt hakimiyetindeki etkili bir ‘vurucu güç' olarak hazırlandığı tespitinde bulunuldu.

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan, kendisine suikast düzenlemeye çalışanlardan şikâyetçi oldu
‘2007 YILINDAN İTİBAREN ORGANİZE OLMAYA BAŞLADILAR'

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı tüm üs komutanlıklarında bulunan arama kurtarma timlerinin, darbe girişimi şüphelilerinden Akın Öztürk'ün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı 2014 yılında, ‘MAK timleri' adıyla İzmir ve Konya'da toplanarak örgüt hakimiyetinin sağlandığına dikkat çekilen iddianamede, E.E. isimli tanığın şu beyanına yer verildi:

"Benim görev yaptığım arama kurtarma camiası içerisindeki FETÖ militanları, 2007 yılından itibaren organize olmaya başlamışlardır. 2014-2016 yılları arasında bu yapı zirve yapmış, güçlerine güvenerek istedikleri her türlü teşkilatlanmayı fütursuzca gerçekleştirmişlerdir. Birlikleri 2 merkezde birleştirip militanları aynı çatı altında toplayarak, tüm silah ve teçhizatı buralara toplayarak planlı ve organize bir şekilde kendi özel ordularını kurarak, ordu içerisinde ordu olmuşlardır. Birliklerin birleştirilmesi tamamen bu amaçla bilinçli olarak yapılmıştır."

ERDOĞAN'A SUİKAST PLANI

İddianamede, FETÖ'nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kaçırma ve suikast planlarını da deşifre eden bilgilere yer verildi. Darbe girişimine ilişkin örgütün Ankara'da planlama için karargah olarak kullandığı villada yapılan görüşmelere ilişkin bilgilerin bulunduğu iddianamede, ‘Şapka' kod adlı gizli tanık beyanlarından, başlangıçta darbe girişimine karşı çıkacak generallerin derdest edildikten sonra tutulacakları yer olarak belirlenen Çiğli'deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te olduğunun öğrenilmesiyle ‘saldırı üssü' haline geldiği tespitine yer verildi.

‘GÜLEN BEDDUA EDERSE AHİRET HAYATIM DA MAHVOLUR'

Burdur'da, FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu ve eşi gözaltına alındı. - Sputnik Türkiye
Burdur'da AK Partili başkan FETÖ'den gözaltına alındı
Örgütte, Fethullah Gülen'e karşı mutlak itaatin vurgulandığı iddianamede, üst düzey rütbeli bir subayla ilgili ilginç bir detaya da yer verildi.

İddianamede, "Kara Harp Okulu'nu bitiren, daha sonra kurmaylık eğitimi alan yüksek rütbeli bir subayın ifadesinin sonunda ağlayarak, ifadeyi alan cumhuriyet savcısına artık sorulara cevap vermek istemediğini, bu hayatının mahvolduğunu, hocası Fethullah Gülen'in bu ifadeleri duyması halinde ise kendisine beddua etmesi sonucu artık ahiret hayatının da mahvolması ihtimalinin bulunduğunu, bundan korktuğunu söylemektedir" denildi.

FETÖ BAŞKENT OLARAK NEDEN İZMİR'İ SEÇTİ?

‘Örgütün kuralları' başlığı altında, FETÖ'nün İzmir'i ‘başkent' olarak kabul ettiği bilgisine yer verilen iddianamede, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) İzmir ilini başkent olarak kabul etmesindeki sebep, örgüt lideri olan Fethullah Gülen'in uzun yıllar İzmir ilinde görev yaptığı, bu zaman zarfında örgütün üst kademesini belirleyerek, ilk faaliyetlerine İzmir ilinde başlaması münasebetiyledir" ifadeleri kullanıldı.

‘GÜLEN'İN ‘HİÇ ÖLMEMESİ' İÇİN DE NAFİLE KURBAN KESİLDİ'

Fethullah Gülen, Pensilvanya'daki evinin kapılarını gazetecilere açtı. - Sputnik Türkiye
Fethullah Gülen'in yarım bıraktığı suyu içmek için yarışmışlar
İddianamede, örgütün en önemli gelir kalemlerinden birinin de ‘himmet' olduğuna işaret edilerek, bunu ödemeyenlerin dışlandığı, Gülen için verilen paranın ‘Kutsal Hoca Payı' olarak adlandırıldığı ve bu paraya hiç dokunulmadan bağlı bulundukları merkeze gönderildiği, bu payın il, ilçe ve büyük bölgelere göre değişkenlik gösterebildiğinin anlaşıldığı kaydedildi. Kurban ibadetinin örgütün gelir elde ettiği ve en çok suiistimal ettiği alanlardan biri olduğuna dikkat çekilen iddianamede, kurban bedeli verip et isteyenler için arife günü göstermelik kurban kesildiği ve bunun etinden verildiği, Gülen'in ‘örgütün başından eksik olmaması' ve ‘hiç ölmemesi' için de nafile kurban kesildiği tespiti yer aldı.

SUÇLAMALAR NE?

İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesine sunulmuştu. İddianamede, Fethullah Gülen'in ‘birinci' şüpheli olduğu 267 şüpheli hakkında, ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' suçlamaları yer alıyordu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала