Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault Gaziantep’te: Türkiye bir numaralı ülke

© AA / Kerem KocalarJean-Marc Ayrault
Jean-Marc Ayrault - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Gaziantep ziyareti sırasında Musul operasyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, "Barışı getirmemiz, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız ve herkese saygı gösteren bir yönetimin başlatılması gerekiyor" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Türkiye ziyareti kapsamında Suriyelilerin barındığı konteyner kentte incelemelerde bulunmak üzere, uçakla Gaziantep'e geldi. Burada yetkililer tarafından karşılanan Ayrault ve beraberindekiler, havaalanında gazetecilerin Musul'u kurtarma operasyonu ve Suriye'deki çatışmalara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Fransa olarak terörizme ve IŞİD’le mücadelede ortak mücadelenin içinde yer aldıklarını ifade eden Ayrault, Musul’daki mücadelenin önemini çok iyi bildiklerini anlattı.

François Hollande - Sputnik Türkiye
Fransa Cumhurbaşkanı, Musul’dan sonraki hedefi açıkladı
‘SURİYELİLERİN TEK UMUDU BARIŞ İÇİNDE SURİYE’YE GERİ DÖNMEK’

IŞİD’in Irak’ta, Musul’u ‘baş şehir’ olarak seçtiğine işaret eden Ayrault, şunları söyledi: "Çok büyük bir şehir, zor şartlarda yaşayan çok önemli nüfusu var, IŞİD’in zulmündün bu nüfusu ve Irak’ı da kurtarmamız gerekiyor. Hep birlikte terörizmden korunmamız gerekiyor ve nitekim bu yüzden Fransa olarak, Musul mücadelesinden sonra 'ne olacak' sorusunu irdelemek üzere, Paris'te konuyu ele alacağız. Barışı getirmemiz gerekiyor, Irak’taki nüfus çeşitliliğini, dini çeşitliliği korumamız gerekiyor ve herkese saygı gösteren bir yönetişimin başlatılması gerekiyor. Şu andan itibaren bunu hazırlamamız gerekiyor. Bugün buraya, Gaziantep’e gelmemizin sebebi de bu."

Ayrault, Türkiye’deki ziyaret programında Suriyeli sığınmacıların barındığı Nizip'teki merkezi ziyaret etmeyi özellikle istediğini bildirdi.

Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacıları ağırlayan çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Ayrault, şöyle devam etti: “En çok Suriyeli mülteciyi ağırlayan ülke Türkiye'nin bu çabalarını dayanışmayla karşılıyoruz. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Fransa bunlarda bu konuda katkı veriyor ama Türkiye bir numaralı ülke, bu çabaları büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Burada birkaç Suriyeli aile ile görüşeceğim. Biliyorum ki Suriyeli mülteciler, Türkiye'de de olsalar, Ürdün’de de olsalar, İrlanda da Avrupa’da da olsalar, Fransa’da, Almanya da olsalar tek bir umut taşıyorlar, barış içinde Suriye'ye geri dönmek istiyorlar.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan'dan Musul açıklaması: Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim
‘SAVAŞIN DEVAM ETMESİ BİR ÇÖZÜM DEĞİL, BUNU SÖYLEMEYE GELDİM’

Basın toplantısını düzenlediği Gaziantep Havalimanı'nın Suriye'nin Halep kentine 50 kilometre mesafede bulunduğunu anımsatan Ayrault, konuşmasını şöyle tamamladı: “Savaşın devam etmesi bir çözüm değildir, bunu söylemeye geldim. Bunu Türk yetkililere de söyleyeceğim, Türkiye dost bir ülkedir ve birçok konuyu irdelememiz gereken bir ülkedir.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала