Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Yıldırım'dan FETÖ ihbar dilekçeleri için genelge

© AA / Ahmet İzgiBaşbakan Binali Yıldırım
Başbakan Binali Yıldırım - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Binali Yıldırım bir genelge yayımlayarak 'terör örgütü' üyeleriyle ilgili isimsiz ve adressiz ihbar dilekçelerinin işleme konulmaması talimatını verdi.

Gözaltı - Sputnik Türkiye
Darbe girişiminden bu yana 40 bin FETÖ ihbarı yapılmış
Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, konuya ilişkin geçtiğimiz ay yaptığı görüşme sonrası haber televizyonlarında, CHP kaynaklarının verdiği bilgiler doğrultusunda, iki genel başkanın, FETÖ soruşturmalarında isimsiz ve adressiz ihbar mektuplarının işleme konulmaması konusunda mutabık kaldıklarına ilişkin haberler yer almıştı.

Karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan genelgede, "Terör örgütleri ve Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplarla mücadelede, idarelere verilen dilekçelerle desteklenmektedir. Ancak bu kapsamda sözkonusu örgüt, yapı, oluşum ve gruplara üyeliği olduğu belirtilen kişilerle ilgili idari kurumlara verilen dilekçelerde, sahibinin adı, soyadı, imzası, iş ve ikamet adresini ihtiva etmeyenler işleme alınmayacaktır" denildi.

Binali Yıldırım - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Yıldırım: İmzasız FETÖ ihbarlarının dikkate alınmaması için genelge yayınlayacağız
'DİLEKÇELERDEN, SAHİBİNİN ADI, SOYADI VE İMZASI OLMAYANLAR İNCELENMEYECEKTİR'

Yıldırım imzasıyla yayınlanan genelgede, "İdarelere verilen dilekçelerden, sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresi ihtiva etmeyenler incelenmeyecektir" denildi. Genelgede şu ifadelere yer verildi:

"Demokratik katılımı ssağlayan araçlardan dilekçe hakkı, başta Anayasamız ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun olmak üzere ilgili mevzuatta düzenlenmiştir. Mezkur Kanunun 4'üncü maddesi uyarınca yetkili makamlara verilen dilekçelerde; dilekçe sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresinin belirtilmesi gerekmektedir.

Terör örgütleri veya Milli Güvenlik Kurulu'nca Devlet'in milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplarla mücadele, idarelere dilekçe verilmek suritiyle de desteklenmektedir. Ancak bu kapsamda, söz konusu örgüt, yapı, ıluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu iddia edilen kişilere ilişkin olarak idarelere verilen dilekçelerden, sahibinin adı, soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresi ihtiva etmeyenler incelenmeyecektir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала