Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu’ndan 'ortak mücadele' çağrısı: Bir kişi milli iradeyi temsil edemez

© AA / Elif ÖztürkCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Doğuş Üniversitesinde 1. Ulusal Gençlik Akademisi toplantısına katılarak konuşma yaptı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Doğuş Üniversitesinde 1. Ulusal Gençlik Akademisi toplantısına katılarak konuşma yaptı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarıyla yeniden alevlenen ‘başkanlık sistemi' tartışmasına ilişkin ‘ortak mücadele' çağrısı yaparak, "Bir kişi milli iradeyi temsil edemez, demokrasilerde böyle bir şey yoktur" diye konuştu.

Deniz Baykal - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Baykal: CHP başkanlık projesine sonuna kadar ve tüm gücüyle direnmelidir
Doğuş Üniversitesi'nde düzenlenen 1. Ulusal Gençlik Akademisi açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, kişi başı gelirin 25 bin dolar ve daha fazla olduğu bütün ülkelerde tam demokrasi olduğunu ancak İslam'ın hakim olduğu bütün ülkelerde demokrasi ve kadın-erkek eşitliği olmadığını söyledi.

‘İÇİME SİNDİREMİYORUM'

CHP lideri şöyle devam etti: "Bugün hapiste gazetecilerimiz, yazarlarımız ve bilim insanlarımız var. İçime sindiremiyorum. Bugün içeride olan gazetecilerin hiçbirisi Cumhuriyet Halk Partisi lehine 3 cümle bile kurmuş değildi. Ama ben onların haklarını savunmak zorundayım; çünkü ben demokrasiye, insan haklarına, düşünceyi açıklama özgürlüğüne inanıyorum."

"Bir kişi milli iradeyi temsil edemez, demokrasilerde böyle bir şey yoktur" diyen Kılıçdaroğlu, Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'in aldığı yetkilerle sadece kendi ülkesini değil, dünyayı kana buladığını savundu.

AK Parti - Sputnik Türkiye
Başkanlık sisteminin yol haritası Afyon'da belirlenecek
‘DEMOKRASİYE İHANET ETTİĞİNİ RAHATLIKLA DÜŞÜNEBİLİRSİNİZ'

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Demokrasiye yönelen her harekete karşı hepimizin ortak mücadele etmesi lazım. Güçler ayrılığı, yasama, yargı yürütme… Çağdaş demokrasilerde bir de buna medya eklenir. Çünkü bunların tamamı milli iradeyi kullanırlar ve temsil ederler. Bir kişi milli iradeyi temsil edemez. Demokrasilerde böyle bir şey yoktur. Güçler ayrılığı bu anlamda çok önemlidir. Bu bağlamda başkanlık tartışmaları yapılırken, ‘Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır' diye biri söylüyorsa, onun demokrasiye ihanet ettiğini rahatlıkla düşünebilirsiniz. Benim gibi düşünmeyen yargı veya yasama organı olmaz. Düşünceyi açıklama özgürlüğünün özünde birlikte tartışmak, uygarca tartışmak, uygarca konuşmak, uygarca çözüm yolları bulmak yatar."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала