Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İstanbul Valiliği'nden Gezi’de gözünü kaybeden Sarıkaya'ya: Dikkatsiz, özensiz

© Fotoğraf : DHAErdal Sarıkaya-Gezi eylemleri
Erdal Sarıkaya-Gezi eylemleri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Gezi Parkı eyleminde polisin attığı biber gazı fişeği sebebiyle bir gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya’nın açtığı tazminat davasında İstanbul Valiliği dilekçesinde "Dikkatsiz ve özensiz davranmıştır" savunması yer aldı. Olayda idarenin hizmet kusuru olmadığı savunularak, Sarıkaya'nın eyleme kendi iradesiyle gittiği ve olacakları göze aldığı belirtildi.

İstanbul İstiklal Caddesi'ndeki Suruç protestosuna polis müdahale etti. - Sputnik Türkiye
TOMA'dan su sıkan polis: Belki ayağı takılıp düşmüştür
Cumhuriyet'ten Ali Açar'ın haberine göre, daha önce Gezi Parkı eylemlerinde Sarıkaya'nın yaralanmasına ilişkin görüntüleri inceleyen bilirkişiler, biber gazı silahı (ZET) kullanmış 2 polisin, savcılığa gönderilen şüpheliler listede yer almadığını belirtmiş, Sarıkaya'nın açtığı tazminat davasında ise İçişleri Bakanlığı ‘Tedbirli gitseydin' savunması yapmıştı.

'İDARE TARAFINDAN HER TÜRLÜ UYARI VE İKAZ YAPILMASINA RAĞMEN GEZİ PARKI VE CİVARINA GİTMİŞTİR'

Valiliğin gönderdiği dilekçede ise Sarıkaya'nın gözünü yitirmesine ilişkin olayda idarenin hizmet kusuru olmadığı savunularak, Gezi Parkı'na kendi iradesiyle gittiği ve başına gelebilecekleri göze aldığı ifadeleri yer aldı. Dilekçe'de yer alan diğer ifadeler ise şöyle:

"Davacı gösterici grupların güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirdiği fiili saldırı sırasında veya başka bir sebeple yaralanmış olabilir. Davacı Gezi Parkı ve civarında eylemler olduğunu bilmektedir. İdare tarafından her türlü uyarı ve ikaz yapılmasına rağmen iş veya ikamet adresi olmadığı halde eylemlerin olduğu Gezi Parkı ve civarına gitmiştir. Basın yayın organlarınca yapılan uyarılara rağmen davacı dikkatsiz ve özensiz davranarak güvenlik çemberi dışındaki bölgeye gitmiş ve sonucu kendi iradesi ile göze almıştır."

Gezi protestoları - Sputnik Türkiye
Gezi'de 60 yaşındaki kadını yaralayan polis, 2021'e kadar aranacak
'TALEP EDİLEN MİKTAR FAHİŞTİR'

Sarıkaya'nın mahkemeye somut delil sunmadığı ve talep ettiği tazminatın zenginleşmeye yol açacağı iddiası ve savunmasıyla hazırlanan dilekçede, amacın maddi kazanç olduğu öne sürülerek şöytle denildi:

"Davacının uğramış olduğu zararların ve yaptığı harcamaların açık ve net şekilde ispatlanarak ortaya konulması gerektiği açıktır. Ancak davacı maddi tazminat taleplerine işe giriş-çıkış belgesi, aldığı maaşı gösterir belge, zararı gösteren fatura gibi kesin ve somut bir belge sunmamıştır. Manevi tazminat, hukukumuzda kabul edildiği üzere tatmin aracıdır. Sembolik olduğu söylenen manevi tazminat tutarının maddi kazanç elde etmeye yönelik olduğu açıktır. Davacının manevi tazminatı zenginleşme aracı olarak kullanması kabul görmemelidir. Talep edilen miktar fahiştir."

SARIKAYA: AİHM'E BAŞVURACAĞIM

Sarıkaya ise, valiliğin savunmasına tepki göstererek, "O gün polis çevrenin ve halkın güvenliğini almadan saldırdı. Bir gözün bedeli para ile ölçülebilir mi? Ben gözümü kaybettim daha nasıl somut belge sunayım? Hukuka güvenim bitti. Onların vereceği para umrumda değil. Ben sadece o polislerin cezalandırılmasını istiyorum. Anayasa Mahkemesi'ne, sonra da AİHM'ye başvuracağım" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала