Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türk Büyükelçi, İran Dışişleri'ne çağırıldı

Abone olTelegram
Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Tekin, Ankara'dan yapılan ve 'gerçek dışı' olarak nitelendirilen açıklamalar nedeniyle İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Ali Ekber Velayeti - Sputnik Türkiye
Hamaney'in danışmanı Velayeti: Musul operasyonuna Irak'tan başka hiçbir ülke katılamaz
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Vatan gazetesinden Murat Çelik’e verdiği röportajda, Musul’daki gerginliğin temel sebebinin ABD ile yakınlaşan ve bunu Irak’taki duruma yansıtan İran’ın izlediği ‘mezhepçi siyasetin, Irak’a yansıması’ olduğunu söylemişti.

Kurtulmuş’un açıklamalarının ardından Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. İran devlet televizyonu, Tekin’in ‘Bazı Türk yetkililerin bölgedeki gelişmelerle ilgili yaptığı gerçek dışı açıklamalar’ nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını aktardı. Haberde ayrıca, Tekin’e İran’ın ‘sert itirazı’nın iletildiği belirtildi.

Fars Haber Ajansı’na konuşan bir kaynak da Tekin’in dün, ‘Türk yetkililerin gerçek dışı açıklamalarının’ ardından İran Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını ve Türk Büyükelçi’ye ‘İran’ın güçlü protestosunun iletildiğini belirtti. Ancak kaynak görüşme ya da Tekin’e iletilen protestonun içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr yanlıları - Sputnik Türkiye
Şii lider Sadr'ın çağrısına uyan Iraklılar: Osmanlı işgali sona erdi
KASIMİ: MEZHEPÇİLİĞİN İRAN’IN NE BÖLGESEL NE DE ULUSLARARASI POLİTİKALARINDA YERİ VAR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de düzenlediği basın toplantısında Kurtulmuş’u eleştirdi. “Mezhepçilik, etnik köken ve dini farklılıkları kışkırtmanın İran’ın ne bölgesel ne de uluslararası politikalarında yeri var” diyen Kasımi, Tahran yönetiminin dış politikalarını belirlerken hem soylu İslami değerleri göz önünde bulundurduğu hem de, Müslüman ülkeler başta olmak üzere, bölgedeki komşularının güvenliği ve istikrarına önem verdiğini belirtti.

İran’ın komşu ülkelerin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunun altını çizen Kasımi, “Bazı siyasi gözlemcilerin de aynısını yapması zor olmamalı” ifadeleri kullandı. Kasımi ayrıca, bölge ülkelerinin gerilim ve çatışmaları azaltmak için çalışması gerektiğinin de altını çizdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала