Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus uzman: Türkiye Musul operasyonuna katılabilmek için Bağdat ile anlaşmalı

© AHMAD AL-RUBAYEOperasyonuna katılan Irak güçleri, Musul'un 45 kilometre güneyindeki el Şura'ya konuşlandırıldı.
Operasyonuna katılan Irak güçleri, Musul'un 45 kilometre güneyindeki el Şura'ya konuşlandırıldı. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Bilimler Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Irak'ın Musul kentini IŞİD'den almak için düzenlenen operasyon konusunda “Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Alakası olmayanlar giriyor” ifadelerini değerlendirdi.

Rusya Bilimler Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Irak'ın Musul kentini IŞİD'den almak için düzenlenen operasyon hakkında “Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Alakası olmayanlar giriyor” sözlerini değerlendirdi.

Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu başladı - Sputnik Türkiye
Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu başladı

"Türkiye Musul operasyonuna katılabilmek için Bağdat ile anlaşmalı” diyen Suponina şöyle devam etti: “Erdoğan, Irak’taki bazı güçler arasında var olan görüş ayrılılıklarından çok akıllı şekilde yararlanıyor. Suriye konusunda da böyle davrandı. Rusya ve ABD arasındaki görüş ayrılılıklarından yararlanarak Suriye’nin kuzeyindeki operasyonunu genişletti. Fakat burada Türkiye uluslararası kuralları çiğneyerek Irak ve Suriye’nin egemeniğini ihlal ediyor. Erdoğan geçenlerde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’ye yönelik “Sen benim muhatabım değilsin…Önce haddini bil” açıklaması da diplomasi açısından kabul edilemez. Erdoğan kendi oyununu oynuyor. Bu oyun daha sert ve daha tehlikeli olmaya başladı. Türkiye’nin Suriye ve Irak’la ilgili adımları o ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ediyor. Eğer Türkiye bölgede terörle mücadele etmek istiyorsa bu durumda Irak ve Suriye yönetimleri ile anlaşmalı, onların rızasını almalı. Türkiye onlara 'Haddini bil' açıklaması yapmamalı.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала