Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İşsizlik oranı yüzde 10'un üzerinde: Önce kadınlar çıkarıldı

© Flickrİnternet
İnternet - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İşsizlik oranı, şubat ayından bu yana en yüksek rakama ulaştı, temmuz ayında yüzde 10.7'ye çıktı. Sanayi sektöründe istihdam kaybı öne çıkıyor ve işini kaybedenlerin hep kadın olması dikkat çekiyor. Sanayide 76 bin istihdam kaybının 69 bini, eğitim sektöründe ise 124 bin kişilik kaybın 83 bini kadın çalışanlardan oluştu.

İstiklal Caddesi - Sputnik Türkiye
Türkiye, işsizlik sıralamasında dünya zirvesini zorladı
Hürriyet'ten Şebnem Turhan'ın haberine göre, Türkiye'de temmuz döneminde işsizlik oranı ekonomideki sert yavaşlamanın etkisiyle geçen yıl temmuza göre 0.9, hazirana göre 0.5 puan artarak yüzde 10.7'yle 5 ayın en yüksek oranına çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 11.2 ile 6 yılın zirvesini gördü.

Ekonomideki yavaşlamayla özellikle sanayideki istihdam kaybı işsizlikteki yükselişte etkili oldu. Haziran döneminden temmuz dönemine sanayide tam 76 bin kişi işsiz kaldı. Bu yıl işsizlik oranının kurtarıcısı eğitim sektörü de temmuzda sert düşüş gösterdi. Eğitimde bir aylık istihdam kaybı 124 bin oldu.

SANAYİDE 76 BİN İSTİHDAM KAYBININ 69 BİNİ KADIN ÇALIŞANLARDAN

TÜİK verilerine göre sanayide 76 bin istihdam kaybı olurken bu kaybın 69 bini kadın çalışanlardan oluştu. Aynı şekilde 124 bin kişilik eğitim sektöründeki kaybın da 83 binikadın çalışanlar. Temmuzda hazirana göre 145 bin kadın işsiz kalırken 130 bin erkek çalışan iş buldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Fed tutanakları açıklandı
KADINLAR HER SEKTÖRDE DARBE YEDİ

İşsizlik oranındaki yükseliş de kadın çalışanlardaki istihdam kaybından kaynaklandı. Kadınlar her sektörde darbe yedi. Temmuzda hazirana göre sağlıkta 21 bin, ulaştırmada 9 bin, kamu yönetiminde 15 bin, finansta 3 bin, turizmde 3 bin kadın istihdamı azaldı. Ekonomik aktivite, turizmdeki sıkıntılar hep kadın çalışanları vurdu. Kadınlarda işsizlik oranı temmuzda yüzde 14'e fırladı, erkeklerde oran yüzde 9.2 ile genel işsizlik oranının altında gerçekleşti. TÜİK verilerine göre 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 354 bin kişi artarak 3.32 milyon kişi olurken, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1.5 puanlık artışla yüzde 19.8 olarak gerçekleşti.

TARIM DIŞI SEKTÖRLERDE ÇALIŞAN SAYISI 586 BİN KİŞİ ARTTI

İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 294 bin kişi artarak 27.6 milyon, istihdam oranı ise 0.2 puanlık azalış ile yüzde 47 oldu. İşgücü sayısı temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 650 bin kişi artarak 30.9 milyon, işgücüne katılma oranı ise 0.3 puan artarak yüzde 52.7 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 291 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı hizmet sektörünün katkısıyla 586 bin kişi arttı. Temmuz döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.7 puan azalarak yüzde 34.3 olarak gerçekleşti. Ekonomistler, sanayi üretim verilerinde gözlenen yavaşlama, Suriyeli sığınmacılar ve ekonomideki durgunluk tehdidiyle gelecek aylarda işsizlik oranındaki artışın sürmesini bekliyor.

İŞSİZ SAYISI TARİHİ ZİRVEDE

TÜİK verilerine göre, temmuz döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı 0.2 puanlık artış ile Mayıs 2010'dan bu yana en yüksek olan yüzde 11.2 olurken, işsiz sayısı bir önceki döneme göre 73 bin kişi artarak 3.4 milyon kişi olarak gerçekleşti. 3.4 milyon işsiz bu verinin tarihi zirvesine işaret ediyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 25 bin kişi artarak 27.8 milyon kişi olarak tahmin edilirken, istihdam oranı değişim göstermeyerek yüzde 46.1 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı ise bir önceki döneme göre 0.1 puanlık artış ile yüzde 51.9 oldu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала