Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'FETÖ dili'nde 'kafalama' ve 'parlatma' ne anlama geliyor?

© AP Photo / Selahattin SeviFethullah Gülen
Fethullah Gülen - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Darbe girişiminin ardından hazırlanan ilk iddianamede, FETÖ'nün kullandığı kavramlar da yer aldı.

Denizli Başsavcılığı'nca hazırlanan ilk darbe girişimi iddianamesinde, FETÖ'nün yapısına ilişkin kavramlar tanımlandı.

Sabah'tan Ersan Atar'ın haberine göre, iddianamede yer alan bazı ifadeler şöyle:

  • Kafalama: Örgütle organik bağı olmayan bir kişinin, himmet vermeye razı edilmesidir.
  • Parlatma: Belli bir kadroya getirilmesi düşünülen örgüt üyesi hakkında öyle bir algı oluşturulur ki atamayı yapacak makamlar, o makam için ülkedeki en uygun kişi olduğu kanaatiyle hareket eder.
  • Naziler de 'hareket' diyordu: FETÖ / PDY son ilahi ordu olma, ahir zamanda ortaya çıkma ve seçilmiş olma gibi öğretilerden hareket eder. Kendilerini 'hizmet hareketi' kavramıyla ifade ederler. Naziler de kendilerini ifade ederken 'parti' yerine, 'hareket' ifadesini kullanırdı.
  • 'Fuhuş bile mübah': Gülen'e göre, örgüte zarar gelmemesi için yalan söylemek, iftira atmak, hırsızlık gibi suçlar, haram sayılan içki, kumar, fuhuş gibi günahları işlemek mubahtır. Onun verdiği emre göre 'gerekirse Allah'ı bile inkâr etmek' mümkündür."
  • Fetih, fethetme, fetih okutma: Kamu idarelerinde kadrolaşmaya denir. Fetih okutma ise kamu sınavlarındaki soruların elde edilerek, öğrenci veya gençlere önce yemin ettirip, sonra da cevaplarıyla birlikte çözdürerek sınavı kazanmalarının sağlanmasıdır.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала