Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Demirtaş'tan Erdoğan'a: İkisini de kaybettiğini itiraf etmeye korkuyorsun

© AA / Murat KaynakHDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Musul'la ilgili sözlerini anımsatarak, "Sen 'Musul'da sahada da masada da olacağız' derken ikisini de kaybettiğini itiraf etmeye korkuyorsun aslında" dedi.

Türk askerlerinin de eğitim verdiği Irak'ın Musul kentine bağlı Başika'daki Zalikan Kampı - Sputnik Türkiye
Türkiye'den Irak'a teklif: Başika ABD'ye devredilsin
Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Musul'da bir savaş yaşandığını ve bunun bilgisayar oyunu olmadığına değinerek, savaşın çok sayıda insanın ölmesi anlamına geldiğine işaret etti. Musul'un yaşayan ve diri bir kent olduğuna işaret eden Demirtaş, şehrin, tarihinde daha önce olduğu gibi yine ölüm ile karşılaştığını bildirdi. Musul halkının yanında olduğunu belirten Demirtaş, partisinin pozisyonunun da bu olduğunu vurguladı.

‘ORTADOĞU'YU KAN GÖLÜNE ÇEVİREN TEMEL HATA, IRKÇILIK, MEZHEPÇİLİK, MİLLİYETÇİLİKTİR'

Türkiye'nin, çevresinde olanlarla ilgili politikalar üretmesi ve söz söylemesi gereken bir ülke olduğuna dikkat çeken Demirtaş, ortalığın ateşe döndüğü ortamda Türkiye'nin konuşmasının doğal olduğunu, ancak hükümetin 14 yıldır sürdürdüğü dış politikanın yanlış olduğunu savundu. Demirtaş, "Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren temel hata, ırkçılık, mezhepçilik, milliyetçiliktir" dedi.

Demirtaş, yaşananlardan dolayı eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun büyük suçu olduğunu iddia etti. Selahattin Demirtaş, "(Sen Musul'da sahada da masada da olacağız) derken ikisini de kaybettiğini itiraf etmeye korkuyorsun aslında" ifadesini kullandı.

‘TÜRKİYE, DÜNYADA IŞİD DESTEKÇİSİ OLARAK BİLİNİYOR’

HDP Eş Başkanı, Türkiye’nin dünyada ‘IŞİD destekçisi’ diye bilindiğini savundu: “Dünyanın neresine giderseniz gidin Türkiye IŞİD destekçisi olarak biliniyor. İttifakı IŞİD olanlarla dünyada kimse iş yapmaz. ‘IŞİD ile mücadele ediyorum’ diyorsun ama sen önce Antep’i IŞİD’den temizle de sonra gel Musul’u temizle.”

Binali Yıldırım - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
'Türk uçakları Musul'u vurdu mu?' sorusuna Yıldırım'dan yanıt: Operasyonların detayını bilmiyorum
‘ÇOK AÇIK SÖYLÜYORUM, PYD'Yİ, ÖBÜR TARAFINIZA PKK'YI ALSAYDINIZ'

Demirtaş, "Musul meselesinde başından beri yanlış aktörlerle iş tutmasaydınız, mezhepçilik yapmasaydınız, milliyetçilik, ırkçılık yapmasaydınız ve en önemlisi çözüm masasını devirmeseydiniz, Türkiye'de iç barışı sağlasaydınız, bir tarafınıza Ahrar'uş Şam'ı, bir tarafınıza El Nusra'yı (Fetih el Şam) alacağınıza bu tarafınıza, çok açık söylüyorum PYD'yi, öbür tarafınıza PKK'yı alsaydınız" diye konuştu.

Demirtaş, böyle yapılsaydı kendi yurttaşı olan 20 milyon Kürt'ü kazanacak bir ülkenin istikrar ve büyümüş bir ülke olacağını bildirdi.

‘HÜKÜMET HDP İLE KURACAĞI BAĞ ÜZERİNDEN DÜNYAYA AÇILABİLİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan'dan Musul açıklaması: Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim
HDP'nin Türkiye'ye en çok kazandıracak en makul öneriyi, iç barışı gündeme getirdiğine değinen Demirtaş, hükümetin HDP ile kuracağı bağ üzerinden dünyaya açılabileceğini söyledi. Demirtaş, partisinin bölgede bütün halklarla ilişkiyi kurabildiğini ancak devletin HDP'yi terörist ilan ettiğini savundu.

‘SAVAŞA GİDERKEN ‘ALLAH ALLAH' DÖNERKEN İSE ‘ALLAH ALLAH?'

Türk askerlerinin Musul operasyonunda yer almaması konusunda hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, "Musul'da asimilasyona, katliama, soykırıma izin vermeyiz diyorlar. Hakkını yemeyelim, AKP yalan konusunda Oscar'lık. Bunların durumu fıkradaki gibi: Savaşa giderken ‘Allah Allah' dönerken ise ‘Allah Allah?" dedi.

‘ŞIRNAK HARİTADAN SİLİNMİŞ BİR ŞEHİR'

Selahattin Demirtaş, Şırnak'ı ‘haritadan silinmiş bir şehir' olarak niteledi. Şehrin 218 gündür abluka altında olduğunu ve 60 binden fazla Şırnaklının şehri terk ettiğini anlatan Demirtaş, Şırnak'ta yıkılmamış binaların yıkılması, yıkılanların da temizlenmesinin bir şirkete içerideki eşyaları da almak üzere verildiğini savunarak, insanların kendi evlerindeki eşyalarını alamadığını bildirdi.

"Şırnak'ı yeniden inşa etmek boynumuzun borcudur" görüşünü dile getiren Demirtaş, doğuda evleri yıkan komutanların darbeci olduğunun anlaşıldığını, ancak devletin, darbecilerin hatalarını sürdürdüğü iddia etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Sputnik Türkiye
Bahçeli, Musul için İbadi'ye çattı: Hem kel hem fodul
'80-90 VEKİL DARBEDEN HABERDARDI'

Demirtaş, çoğu AK Partili 80-90 vekilin 15 Temmuz darbe girişiminden haberdar olduğunu iddia etti. Demirtaş, vekillerin siyasi kriz çıkmasın diye sustuklarını ileri sürerek, "80-90 vekil darbeden haberdardı. Bunların çoğunluğu AKP'dendi. Bunları şimdilik siyasi kriz çıkar diye açıklamıyorlar. Açıklasınlar hangileri darbeden haberdardı, hangisi başbakan olacaktı. Hesapları erken seçim, erken seçim yapıp aday göstermeyecekler. Siyasi kriz çıkmasın diye susuyorlar" dedi.

Demirtaş, darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, "Sormaya devam edeceğiz, darbenin siyasi ayağı nerede? Kaç AKP milletvekili darbecidir? Niye açıklamıyorsunuz?" diye sordu.

‘İLLA BİR DEVLETE BAŞKAN OLACAKSAN DEVLET BAHÇELİ'YE BAŞKAN OL'

Demirtaş, içi demokrasi ile dolu olmayan bir sistemin otoriterleşeceğini vurgulayarak, "İlla bir devlete başkan olacaksan Devlet Bahçeli'ye başkan ol" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın söylediklerinin aksine cezaevlerinde insan onuruna yakışmayan işkenceler yapıldığını savunan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ey Bekir Bozdağ, benden kurtulmanın basit bir yolu, teklif; cezaevine gideceğiz işkence yoksa çıkışta siyaseti bırakacağım, genel başkanlıktan, milletvekilliğinden hepsinden istifa edeceğim; 'utanıyorum' diyeceğim, 'iftira attım ben bu iftira ile siyaset yapamam' diyeceğim. Yok, eğer işkence varsa ve sende de biraz haysiyet varsa çıkışta da sen istifa edersin."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала