Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'BRICS sonuç bildirgesinde, Rusya için önem taşıyan birçok siyasi konuya yer verildi'

© Sputnik / Valeriy Melnikov / Fotoğraf bankasına girRusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Hindistan'ın Goa kentinde düzenlenen 8. BRICS Zirvesi'nde Moskova'nın Suriye krizindeki pozisyonunu anlattığını belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, sonuç bildirgesinde Rusya için önem taşıyan siyasi konulara yer verildiğini vurguladı.

8. BRICS Zirvesi hakkında Sputnik'e bilgi veren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Putin'in BRICS liderlerine Moskova'nın Suriye krizindeki pozisyonunu ve Rusya'nın ABD'nin Suriye politikasına nasıl baktığını anlattığını ifade etti.

Rusya'nın kendi ajandasını BRICS formatını kullanarak ön plana çıkarmak istememesi nedeniyle bu pozisyonun sonuç bildirgesinde yer bulmadığına dikkat çeken Ryabkov, "Kimseyi zorlamamalıyız. Önceden olduğu gibi, herkese uygun bir yol izliyoruz. BRICS'in mevcut uluslararası sorunları çözme aracına dönüşeceğini düşünmek için bir neden bulunmuyor. Üye ülkelerin farklı ajandaları ve öncelikleri var" dedi.

'RUSYA'NIN KİMYASAL TERÖRLE MÜCADELE İNİSİYATİFİNE DESTEK VERİLDİ'

Ryabkov, Rusya'nın Goa'daki zirvenin sonucundan memnun olduğunu da ifade etti. Sonuç bildirgesinin Rusya için önem taşıyan birçok siyasi konuyu yansıttığını kaydeden Rus bakan yardımcısı, uzayın barışçıl amaçlı kullanımının bu konulardan biri olduğunun altını çizdi.

"Ayrıca bildirgede Rusya'nın kimyasal ve biyolojik terörü yasaklayan uluslararası anlaşma hazırlanması inisiyatifine ilk kez açık destek verildi" diye devam eden Ryabkov, bildirgede tek taraflı yaptırımların kabul edilemez olduğuna yer verilmesinden de memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала