Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Novak: Türk Akımı anlaşması, Moskova ve Ankara için bağlayıcı niteliğe sahip

© AA / İsa TerliRusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye ile imzaladıkları Türk Akımı hükümetlerarası anlaşmasının bağlayıcı niteliğe sahip olduğunu söyledi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak - Sputnik Türkiye
Novak: Türk Akımı'nı Ukrayna ile olan anlaşmayla senkronize ettik
Rossiya 24 televizyonuna konuşan Novak, anlaşmada yer verilen tüm hükümlerin uygulanmak zorunda olduğunun altını çizerek, söz konusu belgenin hayata geçirilecek en üst seviyeli belge olduğunu ve ek teminatlara gerek olmadığını kaydetti.

'ANLAŞMA, EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ DERECEDE KISA SÜREDE HAZIRLANDI'

"Anlaşma, eşi benzeri görülmemiş derecede kısa süre içinde hazırlandı. 9 Ağustos'ta Saint Petersburg'da yapılan liderler zirvesinde projeye geri dönüş yapılması ve hükümetlerarası anlaşmanın ivedilikle hazırlanması talimatı verildi. Türk ve Rus bakanlıkları ile Gazprom ve BOTAŞ çok aktif bir çalışma yürüttü. Türk meslektaşlarımızın sonuca ulaşılması için yapıcı bir yaklaşım içinde olduklarını belirtmek istiyorum" diyen Novak, sözleşmedeki son rötuşların imza gününde yapıldığını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci- Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Novak: Türk Akımı'nın inşası 2019 sonunda tamamlanacak
'DOĞALGAZ İNDİRİMİ TALEBE BAĞLI'

Bu arada Novak, Türkiye'ye yapılacak doğalgaz indiriminin talep edilen gaz hacmine bağlı olacağını söyledi. İlkesel olarak hazırlanan formüle son şeklini vermeleri gerektiğini de belirten Rusya Enerji Bakanı, şirketler arasındaki görüşmelerin bu yönde devam edeceğini aktardı.

'GÜNEYDOĞU AVRUPA ÜLKELERİYLE GÖRÜŞMELERE BAŞLAYACAĞIZ'

Hattın Avrupa'ya uzanacak kısmı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Novak, Güneydoğu Avrupa'daki partnerlerle ve ülkelerle altyapı inşasına ilişkin görüşmelere başlayacaklarını kaydetti.

Novak, projenin fizibilitesini, gerekliliğini ve projeye olan talebi teyit etmek için gerek Avrupa Komisyonu gerekse de bölge ülkeleriyle görüşmelere devam edeceklerini belirtti.

'TÜM RUS ŞİRKETLERİNİN PETROL ÜRETİMİNİ SINIRLAMASINI BEKLİYORUZ'

Öte yandan Novak, petrol üretimini sınırlamanın Rus şirketlerinin bütçeleri için karlı olacağını belirterek, tüm şirketlerin katılımını beklediklerini kaydetti.

Bakan, "Şirketlerimizle çalışmaya, görüşmeler yapmaya devam etmek istiyoruz ve üretim kısıtlama anlaşmasına katılmalarını bekliyoruz. Bunun hem şirketler hem de bütçe için karlı bir adım olacağını düşünerek, bu hedeflere ulaşmak için ortak bir yaklaşım ortaya çıkacağını umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала