Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ömer Halisdemir'in öğrencisinin gözünden 15 Temmuz gecesi

Abone olTelegram
Darbeci general Semih Terzi ile Diyarbakır'dan uçakla gelip Özel Harekat Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen ekipte yer alan Astsubay Hasan Aksoy, hakimlik ifadesinde, 15 Temmuz gecesi hayatını yitiren Astsubay Ömer Halisdemir'in kurs öğretmeni olduğunu belirterek, darbe gecesine ilişkin kritik detayları anlattı.

Darbe girişimi - Sputnik Türkiye
15 Temmuz'un ilk iddianamesi: Uçakları indirmediler, 11 bin ton yakıtı döktüler
Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre darbe girişiminin önlenmesinde darbeci general Semih Terzi'yi vurarak kritik rol üstlenen ve 15 Temmuz gecesi vurulması sonucu yaşamını yitiren Halisdemir'le ilgili kritik detaylara ulaşıldı.

'NE OLDUĞUNU SORDUM, 'BEN DE BİLMİYORUM HASAN' DEDİ'

Astsubay Aksoy, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesine ilişkin ifadesinde, "Çamların arasından Ömer Başçavuş çıktı. Kendisi kurs öğretmenimdi. ‘Hasan ne yapıyorsun, nereden geliyorsun?' diye sordu. Yanağımı sıktı. ‘Ne oluyor abi?' dedim. ‘Ben de bilmiyorum Hasan' dedi" diye konuştu. Aksoy'un ifadesinden öne çıkan diğer detaylar ise şöyle:

"Özel Kuvvetler Komutanlığı 12. Tabur'da çalışmaktaydım. Diyarbakır'da görevliydik. 15 Temmuz günü Tabur Komutanı Binbaşı Fatih Şahin alarm verdi ve ‘Bütün çantalar, sivil eşyalar dahil toplanacak, silahlar alınacak' dedi. Bana da ‘M110 keskin nişancı silahını almamı' söyledi.

Astsubay Ömer Halisdemir - Sputnik Türkiye
15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir'i yaralıyken öldürmüşler
'TİM KOMUTANI DA NEREYE GİTTİĞİMİZİ BİLMİYORDU'

24 kişi olarak Diyarbakır Havalimanı'na geldik ve uçağa bindik. Tim komutanı da nereye gittiğimizi bilmiyordu. Tabur komutanı (Şahin) ile tugay komutanı (Semih Terzi) önde oturuyordu. Tim komutanı Ahmet Yüzbaşı şarjörlere mermi basmamızı emretti.

'GENELKURMAY'A GİTTİĞİMİZİ DÜŞÜNDÜK'

Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'na indik. 2 helikopter bizi alanda bekliyordu. Tabur komutanı helikopterde, ‘Silahlarınız hazır olsun, inişte bize ateş eden olursa karşılık verilecek' dedi. Helikopterin birine 14, diğerine 12 kişi binecek şekilde plan yaptık. Genelkurmay'a operasyona gittiğimizi düşündük.

Ama Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na indik. Diğer tim sürpriz bir şekilde gelmedi. Çevre emniyeti alınca tugay komutanı indi, onu birkaç kişi karşıladı.

Ömer Halisdemir-TSK- darbe girişimi - Sputnik Türkiye
Ömer Halisdemir, öldürdüğü general Terzi ile 5 yıl birlikte çalışmış
'BAŞÇAVUŞ HALİSDEMİR YANAĞIMI SIKTI'

Tugay komutanı (Semih Terzi) ve tabur komutanı (Fatih Şahin) ön tarafta, biz de arkalarında emniyeti alarak yürüyorduk. Çamların arasından Ömer Halisdemir Başçavuş çıktı. Kendisi benim kurs öğretmenimdi. Yanıma geldi yanağımı sıktı. ‘Hasan ne yapıyorsun, nereden geliyorsun?' diye sordu. Diyarbakır'dan geldiğimizi söyledim. ‘Ne yapıyoruz, ne oluyor abi' dedim. ‘Ben de bilmiyorum Hasan' dedi ama biraz sızlanıp Tugay Komutanı'nın yanına doğru gitti.

'ONU, TABUR KOMUTANI ŞAHİN'İN VURDUĞUNU GÖRDÜM'

Karargah'ın kapısına yaklaşmıştık ki 2 el silah sesi geldi. Herkes panikledi. Ben ve birkaç arkadaşım havaya ateş ettik. Bir kişi (Halisdemir) koşuyordu. O kişiyi, tabur komutanının (Şahin) vurduğunu gördüm. Bayağı bir sıktı. Kaçanın o an kim olduğunu bilmiyordum. Birisi yere düşmüştü birisi de koşuyordu. Önümüzde yatanın tugay komutanı olduğunu sıhhiyeci gelince anladık. Tugay komutanını içeri taşıdık. Bir yüzbaşı vurulan şahsın (Halisdemir) yanına gitti. Onu sürükleyip kaldırımın üzerine çektik.

Nabzını kontrol etti. Öldüğünü söyledi. Ben orada gördüm Ömer Başçavuş olduğunu, çok şaşırdım. Olaylara hiçbir şekilde anlam veremiyordum. Helikopter geldi tekrar. Tabur komutanı, beni, Hüseyin ve Ali başçavuşları yanında istedi. Beraber tugay komutanını helikopter ile Hastaneye götürdük.

Ömer Halisdemir - Sputnik Türkiye
Ömer Halisdemir'in katil zanlısı: Refleks gereği ateş ettim
'GERÇEĞİ GATA'DA ÖĞRENDİK'

GATA Kurmay Başkanı, Zekai Paşa'nın nerede olduğunu sordu, bilmediğimizi söyledik. Telefonla görüştü geri geldi. ‘Arkadaşlar burası hastane, burada silahlı duramazsınız' dedi. Biz Hüseyin Başçavuş'la ‘Tamam çıkarız ama silahlarımızı güvenli bir yere bırakalım' dedik. Ama tabur komutanı Şahin, silahını veremeyeceğini söyledi. GATA Kurmay Başkanı ile münakaşa ettiler.

Bir süre sonra Şahin gelip tugay komutanının öldüğünü söyledi. Özel Hava Alay Komutanlığı'ndaki timde yer alan Ahmet Kemal Yüzbaşı, Hüseyin Başçavuş'u arayıp, ‘Tugay ve tabur komutanının hain olduğunu, emir almamamızı, Zekai Paşa'nın emri olduğunu, bir olay yaparlarsa öldürmemizi' söyledi. O sırada her şeyi öğrenmiş olduk."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала