Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Nazlı Ilıcak: AK Partili milletvekilleri ne ise ben de oyum

© AA / Onur ÇobanNazlı Ilıcak
Nazlı Ilıcak - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP'li vekiller Bakırköy Cezaevi'nde 3 kadın yazarı ziyaret etti. Gazeteci Nazlı Ilıcak, AK Partili milletvekillerini kastederek "Biz onlarla yol arkadaşıydık. Onlar ne ise ben de oyum" ifadesini kullandı.

Nazlı Ilıcak - Sputnik Türkiye
Nazlı Ilıcak: 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu gibi gözükse de darbe faaliyeti
Duvar'dan Hülya Karabağlı'nın haberine göre, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu yazarlar Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan, kendilerini ziyarete gelen CHP heyetine ‘Kürt sorununun çözümü konusunda CHP'nin inisiyatif alması' gerektiğini söyledi. Milletvekili Mahmut Tanal'ın görüştüğü gazeteci Nazlı Ilıcak, milletvekilliği sırasında Merve Kavakçı'nın başörtüsüyle TBMM gelen kuruluna girebilmesi verdiği mücadeleyi hatırlatarak, "Yol arkadaşlarım Meclis'te olacak ben terörist olacağım biz onlarla yol arkadaşıydık. Onlar ne ise ben de oyum" dedi.

‘SÖZCÜ VE BİRGÜN GAZETELERİ VERİLMİYOR'

Tanal, FETÖ'den tutuklu olanlara mektup yasağı olduğunu söyledi. Dışarıdan gelen mektuplara da izin verilmediğini ifade etti.

CHP milletvekilleri Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Utku Çakırözer'in cezaevinde ziyaret ettiği yazarlar Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan, kendilerine Sözcü ve BirGün gazeteleri verilmediğini, Cumhuriyet gazetesinin ise belli aralıklarla verildiğini aktardı.

Heyetin yazılı açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Dilbilimci Necmiye Alpay - Sputnik Türkiye
Tutuklu dilbilimci Necmiye Alpay: Aydınlar tarihte görülmemiş sorumluluk alıyor
NECMİYE ALPAY: ÜLKEDE İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ VAR

— 12 Eylül dönemiyle bugün arasında kıyas yapan Necmiye Alpay, ‘ülkede iç savaş tehlikesi' olduğunu, kışkırtıcı söylemlerin bunun zeminini hazırladığını ifade etmiştir.
— Kürt sorununun çözümü konusunda CHP'nin inisiyatif alması gerektiğini düşünen yazarlar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında cezaevlerinde baskıların ağırlaştırıldığını da aktarmıştır.

— Yazarlık hayatının bölündüğünü ifade eden Alpay, dışarıdan mektup almakta ve dışarıya mektup göndermekte sorunlarla karşılaştıklarını da söylemiştir. Ayrıca yazarlara kitap kısıtlaması uygulandığı da bilinmektedir.

'ASLI ERDOĞAN'IN SAĞLIK SORUNLARI KALICILAŞABİLİR'

— Aslı Erdoğan'ın sağlık sorunları yüzünden cezaevi koşullarında her geçen gün daha da zorlandığını değerlendiren CHP heyeti, Erdoğan'ın sağlık sorunlarının kalıcılaşması riskiyle karşı karşıya olduğunu da gözlemlemiştir.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала