Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Eski Musul Valisi Nuceyfi: Aşiret reisleri operasyonun başlamasını dört gözle bekliyor

© AA / Hemn Baban Musul Valisi Esil Nuceyfi
Musul Valisi Esil Nuceyfi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, IŞİD'in elinde tuttuğu Musul'un geri alınmasının kolaylaştırılması için kent merkezindeki aşiret reisleriyle güçlü işbirliği ve koordinasyonun sağlandığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye
Putin'den ABD ve Fransa'ya Musul uyarısı: Halep'le paralellik gösteriyor
Nuceyfi, Musul'u kurtarma operasyonunun hazırlıkları ve son gelişmelere dair AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Operasyonun kolaylaştırılması ve güvenlik güçlerine destek sağlanması için Musul'daki aşiret reisleriyle sürekli irtibat halinde olduklarını belirten Nuceyfi, "IŞİD'in hakimiyeti altında 2 yıldan uzun süredir yaşayan aşiret reisleri operasyonun başlamasını dört gözle bekliyor. Güvenlik güçleriyle koordinasyon içerisinde olup, işbirliğine hazırlar" dedi.

‘BAZI GİZLİ BİRLİKLER KURDUK'

Kent içerisinde, IŞİD'in hedef alınması ve örgütün zayıflatılması için gizli birliklerin kurulduğunu aktaran Nuceyfi, şunları söyledi:
"Kent merkezini kurtarmaya gelen güvenlik güçlerine destek vermeleri için bazı gizli birlikler kurduk. Bu birlikler, kent merkezinin tüm bölgelerine yayılmış durumda. Bunlardan birçoğu daha önce Irak ordusunda görev yapmış tecrübeli asker. IŞİD'e karşı müdahale başladığı zaman bu güçlerin rolü, halkın güvenlik güçlerini desteklemesi ve kentin asayişini sağlamak olacak."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Kılıçdaroğlu: Türkiye'nin Musul'da masanın dışında olması ağrıma gidiyor
‘KENT MERKEZİNİN ALINMASI ORAYA GİRECEK GÜÇLERİN HALKA DAVRANIŞINA BAĞLI'

Nuceyfi, operasyonun başlaması için tüm hazırlıkların yapıldığını ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den gelecek talimatın beklenildiğini belirterek, Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunun birkaç aşamadan oluşacağını dile getirdi.

Eski Vali Nuceyfi sözlerini şöyle sürdürdü: "Musul operasyonu birkaç aşamadan meydana geliyor. İlk etapta, kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge güçleriyle Irak ordusu ortak hareket ederek, kent çevresindeki Tılkef, Hemdaniye ilçeleriyle, Bertılla ve Başika kasabalarını kurtaracak. Kent çevresindeki bölgelerin geri alınması iki hafta sürebilir. Ancak kent merkezinin alınması, oraya girecek güçlerin halka nasıl davranacağına bağlı. Eğer kent sakinleri tarafından benimsenecek güçler olurlarsa, operasyon kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde tamamlanır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала