Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı ne yaptı?

© Fotoğraf : DHACHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Reşit olan çocukların Çocuk Esirgeme Kurumu'nun yurdundan çıkarıldığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu çocukların suça sürüklendiğini kaydederek ‘Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TBMM Başkanı’nın bu konuda ne yaptığını’ sordu.

Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen Ulusal Çocuk Politikası Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yapan Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği bir karar üzerinden 18 yaşına gelen çocukların yurtlardan çıkarıldığını anlatarak, şunları söyledi:

Bekir Bozdağ - Sputnik Türkiye
Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'nun işkence iddiasına yanıt: Bana yazsın
”18 yaşına gelince kapı önüne konuyor ve bu çocuk suça sürüklenmiş oluyor. Bizim Cumhuriyet tarihimizde karşılaştığımız ender yargı kararlarından birisidir. Bir yargıcın feryadı mahkeme duvarlarının arasında yankılanıp, son buluyor. Merak ediyorum. Cumhurbaşkanı ne yaptı? TBMM Başkanı ne yaptı? Başbakan ne yaptı?"

'ÇOCUKLARIN ÇALIŞMASI, TÜRKİYE İÇİN CİDDİ BİR KAYIP'

Çocuk işçiliği sorununa değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Çocuğumuzun okula gitmesini, oyun oynamasını isteriz. Bir okulun açılışında çocuklara söylemiştim. Sizin yaramazlık yapma hakkınız var, demiştim. Yaramazlık yapacaksınız siz. Yaramazlık yapmayan bir çocuk, çocukluğunu yaşayamaz. Merak etmezse, hayatı sorgulamazsa çocuk geleceğini yitirmiş olur. Çocuğun küçük yaşlarda oyun oynaması gerekirken, bir işte çalışması Türkiye'nin geleceği açısından çok ciddi bir kayıp. Üstelik yüz binleri bulan çocuklarımız var" diye konuştu.

‘GÜÇLÜ BİR SOSYAL DEVLETE İHTİYACIMIZ VAR’

Çocukların geleceği için sosyal devlet anlayışının önemini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Sağlıklı çocuklar yetiştirmek için güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var. Hani Anayasa'da diyor ya 'değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen madde' 'Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, sosyal hukuk devletidir'. Sosyal devlet kavramını büyük ölçüde unuttuk ve bugün Türkiye'nin karşılaştığı temel sorunlardan birisi, sosyal devletin ötelenmiş olmasıdır" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала