Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erdoğan: Türkiye’yi kenara koyacaksın, terör örgütüyle beraber olacaksın; böyle saçmalık olur mu?

© AA / Cumhurbaşkanlığı / Yasin BülbülCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Türkiye’nin NATO’daki müttefiklerini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘PKK’nın atığı’ olarak nitelendirdiği PYD’ye yönelik silah yardımlarının devam ettiğini belirterek, “NATO'da beraber olduğun Türkiye'yi bir kenara koyacaksın bir terör örgütü ile beraber olacaksın. Neymiş? DEAŞ'a karşı savaşıyor. Böyle saçmalık olur mu?” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2016-2017 Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin kültür inkılabına ihtiyacı olduğunu belirterek, "Kendi helikopterlerimizi yapar hale gelmişiz ama yaptığımız bu helikopterler, bu uçaklar bize bombayı yağdırmaya başlamış ve onlar bizi öldürmeye gelmiş. Mesele ne, fiziki mekanların olmasından öte şu gönülleri halletmek, bu kafa yapısını halletmek, zihinleri halletmek. Onun için kültür inkılabına ihtiyacımız var. Asıl reformu kültürde yapmamız lazım, kültür ihtilaline, kültür devrimine şiddetle ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Rize'de halka seslendi - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Sende zerre kadar yiğitlik varsa ABD'ye sığınma, dön ülkende yargılan
‘GÖNLÜMÜZE SINIR ÇİZEMEYİZ’

Türkiye'nin Ortadoğu’da ve komşusu bölgelerde yaşanan tüm bu çatışma ve çekişmelerde mazlumlara ve mağdurlara kucak açtığını, kardeşlerinin yanında olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“Bizim fiziki sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Bunu birbirinden ayırmamız lazım. Fiziki sınırlara elbette saygı gösteririz ama gönlümüze sınır çizemeyiz. Çizilmesine de müsaade etmeyiz. Birileri bize, 'Irak'la niye ilgileniyorsunuz, Suriye'yle niye ilgileniyorsunuz?' diyorlar. Aynı soruyu, 'Gürcistan'la, Ukrayna'yla, Kırım'la, Azerbaycan'la, Karabağ'la, Balkanlarla, Kuzey Afrika'yla niye ilgileniyorsunuz?' diye genişletmek mümkün ama dikkat edin kimse binlerce kilometre uzaktan gelip burada burnumuzun dibinde faaliyet gösteren ülkelere aynı cesaret ve yüksek sesle 'Siz burada ne arıyorsunuz?' demiyor."

‘PKK’NIN ATIĞI PYD, YPG’

“Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz” dizelerini hatırlatarak, ‘millet olma şuurunun’ çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, “3-5 PKK'lı zibidiye biz Türkiye'yi böldürtmeyiz, bunu böyle bilmemiz lazım. Biz kalkıp 3-5 DEAŞ'lıya burayı böldürtmeyiz. Bunların İslam'la alakası yok. Bunlar Müslüman falan değil, sadece bunlar bizim güzel dinimizi kirletiyor. Bunlar pislik, hiç alakası yok. İşte bir de PKK'nın atığı, PYD, YPG… Bunlar atık. Birileri de bunlara sahip çıkıyor, bunlara silah indiriyorlar, bindiriyorlar. Bakıyorsunuz Kobani'nin güneyinde pistler inşa ediliyor. Bunu bizimle görüşüp, dertleşip varsa atılacak bir adım öyle yapman lazım, PYD gibi bir terör örgütü ile değil. O, PKK'nın atığıdır, bunu böyle kabul etmen lazım. Bizimle NATO'da berabersin, müttefiksin, NATO'da beraber olduğun Türkiye'yi bir kenara koyacaksın bir terör örgütü ile beraber olacaksın. Neymiş? DEAŞ'a karşı savaşıyor. Böyle saçmalık olur mu?” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Erdoğan'dan Musul açıklaması: Türkiye'yi görmek istemiyorlar çünkü...
‘IŞİD’LE SAVAŞAN EL NUSRA’YLA DOST OL’

"Nerede, NATO? Biz NATO'da beraberiz. PYD sizin NATO'da ortağınız değil ki, YPG sizin ortağınız değil ki? Biz seninle ortağız. Orada müttefikiz. Biz bunların canına okuruz. Onlarla ne işimiz var bizim? Eğer dost olmak için DEAŞ'a karşı olmak ölçüyse o zaman El Nusra ile de dost ol. Çünkü El Nusra da şu anda DEAŞ'le savaşıyor. Bunun ne akılla ne bilimle ne tecrübeyle izahı mümkün değil. Fakat tezgah farklı dönüyor, tuzak farklı, dert anlatılır gibi değil. Ne olursa olsun biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız bunu böyle bilelim çünkü hesap başka. Üzerine üzerine biz bu işin gideceğiz."

‘BAŞİKA’DAN ÇIKMAYA NİYETİMİZ YOK’

"Musul halkını kendi kaderine terk edilebilir miyiz?" diye soran Erdoğan, kentte Arap, Türkmen ve Kürtlerin yaşadığını belirterek, "Ama oraya bir DEAŞ sızmış. Şimdi DEAŞ'la orada bu mücadele veriliyor. Bu mücadele koalisyon güçleri ne yazık ki diyorlar ki 'Türkiye burada merkezi yönetimden izin almalı.' Ben de koalisyon güçlerinin başına diyorum ki 'Ey koalisyon güçleri, kusura bakma.' Kusura bakma, bizim Başika'dan çıkmaya niyetimiz yok. Musul sorunu hallolana kadar biz oradayız” diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала