Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çipras: Avrupa bir hengameyi daha kaldırmaz

© AFP 2022 / Angelos TZORTZINISSYRIZA'nın 2. Olağan Genel Kongresi
SYRIZA'nın 2. Olağan Genel Kongresi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yunanistan’daki ekonomik krizin bir an önce sona ermesi gerektiğini belirten Başbakan Aleksis Çipras, Avrupa’nın bir hengameyi daha kaldıramayacağını söyledi.

Partisi SYRIZA’nın dört gün sürecek 2. Olağan Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan Yunanistan Başbakanı Çipras, "İyileşme için gerçekçi bir yol haritası üzerinde sıkı bir şekilde çalıştık. Böylece vesayet kıskacından kurtulabileceğiz. Yunan krizi bir an önce sona ermeli. Avrupa bir hengameyi daha kaldıramaz” dedi.

‘BAKARIZ EDERİZ YOK’

Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının ilerici bir plan olmadığını savunan ve kurtarma programında ikinci gözden geçirme sürecinin daha kısa zamanda sonuçlanacağını ifade eden Çipras, "Aynı zamanda, borç hafifletme için müzakereleri tamamlayacağız. Parasal genişlemeye dahil edileceğiz. 'Bakarız, ederiz' yok” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: AB LİDERLERİ SIĞINMACI SINAVINI BAŞARILI ŞEKİLDE ATLATAMADI

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, katliamlar ve baskılarla karşılaşan yüzbinlerce insanın Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa ülkelerine geçmeye çalıştığını anımsatarak, "Ne yazık ki Avrupa Birliği liderleri bu sınavı başarılı bir şekilde atlatamadı. Halen de hem kendi halklarına karşı hem de krizlerin yaşandığı bölgelerde rehberlik ya da liderlik rolünü oynayamadılar" dedi. Demirtaş konuşmasına "Ne yazık ki, Avrupa genelinde aşırı sağın yükselmesi de bu kitlesel göç krizine karşı oluşan zafiyetle yakından alakalıdır. Bu tür krizlere karşı sol perspektifin ilerici değerlerine ve evrensel insan haklarına bağlılığı esas almalıyız" diye devam etti.

Demirtaş ayrıca, Yunan halkının sığınmacı krizindeki çabalarının örnek teşkil ettiğini belirterek “Yunanistan halkına içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum" dedi.

Mahkeme - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
SYRIZA davasında HDP'lilere hapis cezası
‘HALKLARIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİ SAHİPLENMEK ORTAK SORUMLULUĞUMUZ’

Gazete Duvar’ın aktardığına göre ise HDP Eş Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan ve Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür’ün de eşlik ettiği Demirtaş,Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere bölge ülkelerinin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Küreselleşen kör şiddet, nefret dili ve sömürü politikaları karşısında halklarımızı bir arada tutmanın mücadelesini veriyoruz. Büyük bedeller ödüyoruz. Bu mücadelede dünyanın neresinde olursa olsun sol-sosyalist kesimlerin mücadelede ortaklaşma sorumluluğu bulunmaktadır. HDP olarak bir yandan Türkiye’de özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi verirken, dünyanın diğer mücadele alanlarına gözümüzü kapatmak gibi bir lüksümüz olamaz. Suriye’den Kolombiya’ya, Filistin’den Yemen’e ve Tunus’a, yani dünyanın her köşesinde halkların özgürlük, barış ve adalet mücadelesini sahiplenmek hepimizin ortak sorumluluğudur.”

DEMİRTAŞ’TAN ÇİPRAS’A: YOLDAŞIM

SYRIZA’nın ekonomik kriz döneminde Yunanistan’ın bağımsız ve özgür olması için sorumluluk üstlendiğini belirten Demirtaş, “Özgürlüğe ve halk için sürdürülebilir istikrara giden engebeli bir yolda, Yunanistan Halkı ile omuz omuza mücadele vermeye ve daha yakın bir işbirliği için çabalarımızı arttırma sözünü veriyoruz” dedi.

Demirtaş, alkış alan konuşmasının sonunda, ‘yoldaşım’ diyerek seslendiği Çipras'a başarılı bir kongre diledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала