Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İtalyan yargı ve basın mensupları, Türkiye'deki tutuklamaları protesto etti

© Fotoğraf : DHAİtalyan yargı ve basın mensupları, Türkiye'deki tutuklamaları protesto etti
İtalyan yargı ve basın mensupları, Türkiye'deki tutuklamaları protesto etti - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İtalya'nın başkenti Roma'da yargı mensupları ve gazeteciler, darbe girişimi sonrası Türkiye'deki meslektaşlarının tutuklanmasını ve basına uygulanan sansürü protesto etti. Tutukluların korunması için kalıcı gözlemciler atanması çağrısı yapan İtalya Yargıtay Başkanı Giovanni Canzio, "Şimdiden tutuklananlar arasında intihar edenler oldu" dedi.

Yargıtay binası önünde toplanan 100'ün üzerinde üst düzey hakim ve savcı ile avukat ve gazeteci, meslektaşlarının serbest bırakılması için Türk hükümetine çağrıda bulundu.

Aynı zamanda İtalyan hükümetini de söz konusu ülkedeki insan hakları ihlallerine karşı sesini yükseltmeye davet eden grup, buna sesiz kalınmasını ise 'suç ortaklığı' olarak niteledi.

© Fotoğraf : DHAProtestoya katılanlar, Türkiye'de halihazırda 100 bin civarında tutuklu bulunduğunu, amaçlarının buna karşı 'inanılmaz' diye niteledikleri sessizliği bozmak olduğunu belirttiler.
Protestoya katılanlar, Türkiye'de halihazırda 100 bin civarında tutuklu bulunduğunu, amaçlarının buna karşı 'inanılmaz' diye niteledikleri sessizliği bozmak olduğunu belirttiler. - Sputnik Türkiye
Protestoya katılanlar, Türkiye'de halihazırda 100 bin civarında tutuklu bulunduğunu, amaçlarının buna karşı 'inanılmaz' diye niteledikleri sessizliği bozmak olduğunu belirttiler.

'İNSAN HAKLARI AYAKLAR ALTINDA'

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad el Hüseyin - Sputnik Türkiye
BM İnsan Hakları Komiseri: Türkiye'deki intikam isteği dizginlenmeli
Roma Savunma Avukatları Birliği Başkanı Avukat Francesco Taglieri, Türkiye'de olanlardan dikkatlerini ayırmamaları gerektiğini, çünkü burada insan haklarının ayaklar altına alındığını söyledi.

Eylemin ardından Yargıtay kütüphanesinde, yine Türkiye'deki söz konusu gelişmelerle ilgili bir konferans düzenlendi. Konuşmacılar arasında Yargıtay Başkanı Giovanni Canzio, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Giovanni Salvi ve İtalya Ulusal Basın Federasyonu (FNSI) Başkanı Giuseppe Giulietti de yer aldı.

'AVRUPA'DAKİ YÜKSEK MAHKEMELER, TÜRKİYE'DEKİ İLİŞKİLERİNİ DONDURDU'

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) - Sputnik Türkiye
Venedik Komisyonu, OHAL'in Avrupa hukukuna uygunluğunu inceleyecek
Türkiye'deki insan hakları ihlallerine artık bir son verilmesi gerektiğini söyleyen Giovanni Canzio, "Bu konuda çok fazla ileri gidildi" ifadesini kullandı.

Türkiye'de 2 bin 700 yargı mensubunun tutuklandığını belirten Yargıtay Başkanı Canzio, "Tüm tutuklananların kim olduğu ve nerede tutulduklarını, hangi delillerle suçlandıklarını ve kimler tarafından yargılanacaklarını öğrenmek, onları korumak için kalıcı gözlemciler atamak gerek. Daha şimdiden, tutuklananlar arasında intihar edenler oldu" diye konuştu.

Avrupa'daki yüksek mahkemeler ağının, Türkiye'deki muadili ile olan ilişkilerini dondurduğunu söyleyen Canzio, "Ancak bundan daha fazlasını yapmalıyız ve bu ülkede kalıcı gözlemciler ve İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edilmesine bir son verilmesi için ısrarcı olmalıyız" dedi.

'BASKICI MÜDAHALE HOŞ GÖRÜLEMEZ'

HSYK - Sputnik Türkiye
Avrupa’dan HSYK’ya ‘yargı bağımsızlığı’ eleştirisi: Gözlemci üye statüsü askıya alınsın
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Giovanni Salvi ise, Türkiye'de her geçen gün daha fazla ayrımcılık yapıldığı ve bunun yargı mensupları, gazeteciler ve akademisyenleri çok fazla etkilediğini belirterek, “Bu baskıcı müdahale, daha fazla hoş görülemez" ifadelerini kullandı.

Protestonun ve konferansın olağanüstü birer girişim olduğunu söyleyen Giuseppe Giulietti ise, “Yargıçları, gazetecileri ve avukatları, sansüre karşı hiç böyle birlik içinde görmemiştim" diye konuştu.

'TÜRKİYE, AVRUPA'NIN GÖBEĞİNDE EN BÜYÜK HAPİSHANE'

Giulietti, Türkiye'nin, Avrupa'nın göbeğinde en büyük hapishane haline geldiğini söyledi.

Konferansta ayrıca, 2013 yılında Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek isteyen avukatlara Çağlayan Adliyesi'nde polisin müdahalesine ilişkin görüntüler de izlettirildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала