Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Merkel'den Afrikalı sığınmacılara: Evinizde kalın

© REUTERS / Tagaza DjiboAfrika'nın refahının Almanya'nın da çıkarına olduğunu belirten Merkel, bunun için kıtanın kaderi ile daha yakından ilgilenilmesi gerektiğine dikkati çekti.
Afrika'nın refahının Almanya'nın da çıkarına olduğunu belirten Merkel, bunun için kıtanın kaderi ile daha yakından ilgilenilmesi gerektiğine dikkati çekti. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Afrikalı sığınmacıların Avrupa'ya göçünü azaltabilmek amacıyla sorunların yerinde çözülmesini hedefleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mali, Nijer ve Etiyopya'da sığınmacıların Avrupa’ya gelişinin durdurulması yönünde görüşmelerde bulundu. Merkel, adeta Afrika'dan Avrupa'ya göçüp sığınmak isteyenlere 'evinizde kalın' mesajı verdi.

Almanya Başbakanı Merkel, 5 yıl aradan sonra hafta başında Mali, Nijer ve Etiyopya'yı kapsayan 3 günlük Afrika gezisinde, sorunların yerinde nasıl çözülebileceği konusunda görüşmeler yaptı.

Angela Merkel - Sputnik Türkiye
Merkel 'yeni sığınmacı anlaşması' için Afrika'ya gitti
Başbakan Merkel özellikle Nijer'in sahra altı ülkelerden Afrikalı sığınmacıların Avrupa'ya ulaşabilmek için kullandıkları önemli bir transit ülke olduğunun farkında olarak özellikle bu ülke ile ekonomik ilişkileri geliştirmek ve kalkınma projelerini desteklemek istiyor.

Merkel, her fırsatta dile getirdiği ve övdüğü Türkiye ile AB arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasına benzer bir anlaşmanın Afrika ülkeleri ile de yapılmasını amaçlıyor. Merkel bu nedenle Afrika ülkelerine finansal yardımlar yaparak ülkelerde meslek eğitimi ve diğer konularda gelişme sağlanmasını hedefliyor.

Almanya, son bir kaç yıldır askeri olarak bölgede varlığını sürdürüyor. Bu çerçevede Mali ve Nijer’e Alman askerleri terörle mücadele çerçevesinde konuşlandırılmış durumda.

MALİ'YE GİDEN İLK ALMAN BAŞBAKANI OLDU

Mali’ye ilk giden 'Alman Başbakanı' unvanını bu ziyaretle birlikte Angela Merkel'in oldu. Alman askerlerinin bulunduğu ikinci ülke olan Nijer’e ise 20 yıl önce bir kez dönemin başbakanı Helmut Kohl gitmişti. 

Angela Merkel - Sputnik Türkiye
Merkel: En büyük sorun Afrika
Değişik ülkelerden Nijer’e gelen sığınmacılar, insan tacirleri tarafından Libya üzerinden Avrupa’ya götürülüyorlar. Nijer, Afrika'dan gelen sığınmacılar için adeta kilit ülke konumunda bulunuyor.

Dünyanın en yoksul ülkeleri sıralamasında son sıralarda bulunan Nijer’e gelen sığınmacıların çoğu zor koşullarda yaşamak zorunda kalıyor. Yılda ortalama 200 bin sığınmacının Nijer üzerinden Avrupa’ya ulaştığı belirtiliyor. Bu nedenle de Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri, sığınmacıların durdurulması için Nijer ile ikili anlaşma imzalamanın peşinde. Ancak bu konuda Nijer’e sunulmuş somut bir proje bulunmuyor.

Merkel, başbakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanan haftalık video mesajında ise özel şirketlerin Afrika ülkelerine daha fazla yatırım yapabilmesi amacıyla şartların düzeltilmesi gerektiğini belirterek, "Sadece devlet desteği ile tüm bir kıtanın gelişimi sağlanamaz" ifadesini kullandı.

'AFRİKA'NIN REFAHI ALMANYA'NIN DA ÇIKARINA'

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avusturya Başbakanı Christian Kern, Viyana'daki Mülteci Zirvesi'nde - Sputnik Türkiye
Merkel: Kaçak göçü önlemek için diğer ülkelerle de sığınmacı anlaşması yapmalıyız
Dünya Beslenme Programı'nın (WFP) Afrika'daki projelerinin finansmanının yetersiz olduğuna değinen Merkel, Afrika'nın refahının Almanya'nın da çıkarına olduğunu, bunun için bu kıtanın kaderi ile daha yakından ilgilenilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Afrika nüfusunun hızla arttığını anlatan Alman medyası ise  krizlerin ve savaşların yaşanmadığı Afrika ülkelerindeki insanların bile daha rahat bir yaşam hayali ile Avrupa'ya gitmeye çalıştığını yazdı.

Gazeteler, Merkel'in Afrika ülkeleri ile ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirerek, teröre karşı mücadele de etkili olmak istediğini, bu ülkelere yardım edebilmek amacıyla gelecek yıl için de bir Afrika Zirvesi yapılmasını planladığını kaydetti.

EKONOMİK İLİŞKİLER

Angela Merkel, Almanya - Sputnik Türkiye
Merkel, Almanya'nın sığınmacı politikası için günah çıkardı
Merkel’in Afrika ziyareti, ekonomik ilişkiler açısından da önem taşıyor. Ziyarette, Almanya ile Afrika arasındaki muhtemel yatırım fırsatları ve Avrupa'ya göçü durdurmak için Afrika'daki ekonomik istikrara yardımcı olacak önlemler öne çıkan konulardan oldu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) 2015 yılı verilerine göre Merkel’in ziyaret ettiği 3 Afrika ülkesinden biri olan Nijer, Almanya’nın ihracatında 30 milyon 779 bin euroyla 160'ıncı, ithalatında ise 125 bin euroyla 200'üncü sırada yer alıyor. Mali ise Almanya’nın ihracatında 118 milyon 909 bin euroyla 125'inci sırada bulunuyor. Etiyopya’ya ise 304 milyon 971 bin euroluk mal satarken, bu ülkeden 173 milyon 235 bin euroluk ithalat yaptı. Etiyopya, Almanya’nın en fazla ihracat yaptığı 95’inci ve en çok ithalat yaptığı 88’inci ülke durumunda bulunuyor.

ALMANYA'DAN ÇAD'A 8.9 MİLYON EURO DESTEK

Merkel’in Afrika ilgisi bu üç ülkeyle sınırlı kalmadı. Merkel, Berlin’de dün Çad Devlet Başkanı İdris Deby’i de ağırladı.

Görüşmenin ardından Almanya'nın Çad ile ortak inisiyatifler başlatacağını ifade eden Merkel, su ve gıda sorunlarının giderilmesi konusunda ülkesinin 8.9 milyon euro destekte bulunacağını kaydetti. Deby ise Alman şirketlerini ülkesine ve Afrika’ya yatırım yapmaya çağırdı.

Afrika’nın yoksul ülkelerinden Çad, Almanya’nın ihracatında 18 milyon 55 bin euroyla 170’inci, ithalatında da 3 milyon 202 bin euroyla 161’inci sırada yer alıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала