Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı yaşama veda etti

Abone olTelegram
Tayland'ın 1946 yılında tahta çıkan kralı Bhumibol Adulyadej, 88 yaşında hayatını kaybetti. Tarihi boyunca birçok kez askeri darbeye sahne olan Tayland halkı için 'istikrar unsuru' olan Bhumibol, 20. yüzyılın en uzun süre tahtta kalan kralı oldu. Başbakan Çan-oça, Bhumibol'un ölümünün ardından hükümet yetkilileri için bir yıllık yas ilan etti.
© AFP 2022 / PAIROJ1946'dan bu yana Tayland Kralı olan Bhumibol Adulyadej, 88 yaşında hayatını kaybetti.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej - Sputnik Türkiye
1/8
1946'dan bu yana Tayland Kralı olan Bhumibol Adulyadej, 88 yaşında hayatını kaybetti.
© REUTERS / Stringer/File PhotoKraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kral Bhumibol'un yıllardır tedavi gördüğü akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle Siriraj Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği belirtildi.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej - Sputnik Türkiye
2/8
Kraliyet Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kral Bhumibol'un yıllardır tedavi gördüğü akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle Siriraj Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği belirtildi.
© REUTERS / Chaiwat Subprasom/File PhotoBuhimibol'un yerine tek varisi olan oğlu 64 yaşındaki Maha Vajiralongkorn’un geçeceği açıklandı.
Maha Vajiralongkorn - Sputnik Türkiye
3/8
Buhimibol'un yerine tek varisi olan oğlu 64 yaşındaki Maha Vajiralongkorn’un geçeceği açıklandı.
© REUTERS / Chaiwat Subprasom Hafta başında Kral Bhumibol'un sağlık durumunun kötüleştiğinin açıklanmasının ardından binlerce Taylandlı, tedavi gördüğü hastaneye ve Budist tapınaklara akın etmişti.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej - Sputnik Türkiye
4/8
Hafta başında Kral Bhumibol'un sağlık durumunun kötüleştiğinin açıklanmasının ardından binlerce Taylandlı, tedavi gördüğü hastaneye ve Budist tapınaklara akın etmişti.
© AFP 2022 / PairojKardeşinin ölümünün ardından Bhumibol, bundan tam 70 yıl önce 18 yaşındayken Tayland Kralı oldu. Bhumibol, nüfusunun büyük bir kısmı Budist olan ülkede 'insan ırkına yardım etmek için nirvanaya ulaşmayı erteleyen kutsal kişi' olarak tanımlanıyordu.
Thailand's King Bhumibol Adulyadej - Sputnik Türkiye
5/8
Kardeşinin ölümünün ardından Bhumibol, bundan tam 70 yıl önce 18 yaşındayken Tayland Kralı oldu. Bhumibol, nüfusunun büyük bir kısmı Budist olan ülkede 'insan ırkına yardım etmek için nirvanaya ulaşmayı erteleyen kutsal kişi' olarak tanımlanıyordu.
© AFP 2022 / PORNCHAI KITTIWONGSAKUL Adulyadej'in hayatını kaybetmesi nedeniyle taziye mesajı gönderen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Adulyadej, Rusya'da ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkileri ve işbirliğini geliştirme yanlısı olarak hatırlanacak" ifadelerini kullandı.
Merhum Tayland Kralı Bhumibol Adulyade, eşi Kraliçe Sirikit ve oğulları Maha Vajiralongkorn - Sputnik Türkiye
6/8
Adulyadej'in hayatını kaybetmesi nedeniyle taziye mesajı gönderen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Adulyadej, Rusya'da ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkileri ve işbirliğini geliştirme yanlısı olarak hatırlanacak" ifadelerini kullandı.
© REUTERS / Chaiwat SubprasomTarihi boyunca birçok kez askeri darbeye sahne olan Tayland halkı için 'istikrar unsuru' olan Bhumibol, 20. yüzyılın en uzun süre tahtta kalan kralı oldu. Ordudan siyasete, Budist rahiplerinden iş dünyasına ve geniş halk kesimlerine kadar Tayland halkının çok sevdiği Kral Bhumibol, entelektüel çalışmalarıyla da tanınıyordu. Kralın vefatı ülke halkını yasa boğdu.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej vefat etti - Sputnik Türkiye
7/8
Tarihi boyunca birçok kez askeri darbeye sahne olan Tayland halkı için 'istikrar unsuru' olan Bhumibol, 20. yüzyılın en uzun süre tahtta kalan kralı oldu. Ordudan siyasete, Budist rahiplerinden iş dünyasına ve geniş halk kesimlerine kadar Tayland halkının çok sevdiği Kral Bhumibol, entelektüel çalışmalarıyla da tanınıyordu. Kralın vefatı ülke halkını yasa boğdu.
© REUTERS / Reuters TV/Thai Pool Başbakan Prayuth Çan-oça, Kral Bhumibol'un ölümünün ardından hükümet yetkilileri için bir yıllık yas ilan etti.
Tayland Başbakanı Prayuth Çan-oça - Sputnik Türkiye
8/8
Başbakan Prayuth Çan-oça, Kral Bhumibol'un ölümünün ardından hükümet yetkilileri için bir yıllık yas ilan etti.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала