Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus Dışişleri: Suriye'de Rusya'ya yönelik dostane olmayan eylemlerin hiçbiri cevapsız kalmayacak

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girMariya Zaharova
Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Batılı ülkelerin Halep'te yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamaları 'histeri' olarak niteyen Zaharova, "Rusya'nın, hiç kimsenin, kendi vatandaşlarının hayatını tehlike altına atmasına izin vermeyeceğini belirtmek gerek. Suriye'de Rusya'ya yönelik dostane olmayan eylemlerin hiçbiri cevapsız kalmayacak" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısına Tayland'ın 1964 yılda tahta çıkan kralı Bhumibol'un hayatını kaybetmesi nedeniyle Tayland halkına taziye dileklerini ileterek başladı.

Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye
Lavrov: Rusya, Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan Suriye'yi görüşecek
'LAVROV VE KERRY, LOZAN'DA YAPILACAK TOPLANTI İÇİN ÇOK ÇABA HARCADI'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından 15 Ekim'de İsviçre'nin Lozan kentinde yapılacağı açıklanan Suriye konulu uluslararası toplantıya da değinen Zaharova, Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin bu toplantının gerçekleşmesi için çok çaba harcadığının altını çizdi.

Toplantının ana konusunun Suriye'de ateşkes olacağını kaydeden Zaharova'ya göre, toplantıda Suriye'deki ılımlı muhaliflerin, Fetih el Şam Cephesi (El Kaide'den ayrılmadan önceki adıyla El Nusra) ve bu örgütle bağlantılı terörist gruplardan ayrılması konusu da ele alınacak.

Mevlüt Çavuşoğlu - Adil el Cubeyr - Sputnik Türkiye
Çavuşoğlu ve Cubeyr, Suriye zirvesi öncesi Riyad'da buluştu
Lozan'daki toplantı, ABD'nin ay başında Rusya ile Suriye müzakerelerini durdurduğunu açıklamasının ardından Lavrov ve Kerry'nin bir araya geldiği ilk görüşme olacak. Toplantıya Türkiye ve Suudi Arabistan'ın dışişleri bakanları da katılacak.

Suriye'nin Halep kentindeki durum nedeniyle endişeli olduklarını belirten Zaharova, eski El Nusra'cıların kentteki yerleşim yerlerine ateş açtığını ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya devam ettiğini söyledi.

Zaharova ayrıca, Rusya'nın Halep'te insani koridorlar açılmasında ısrarcı olduğunu fakat kentin bazı mahallerine mayın döşenmiş olmasının bunu zorlaştırdığını ekledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov - Sputnik Türkiye
Rusya'dan İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ın yardım konvoyu suçlamalarına yanıt
‘BATI’NIN HALEP HİSTERİSİ TERÖRİST GRUPLARA HİZMET EDİYOR’

Bazı Batılı ülkeleri, Halep'teki durumla ilgili medya histerisini körüklemekle de eleştiren Zaharova, Rusya'nın bu kente her gün insani yardım ulaştırdığına fakat buna Batı basınında yer verilmediğine dikkat çekti.

Batı'nın 'Halep histerisinin' terörist grupların çıkarlarına hizmet ettiğini de kaydeden Zaharova, şöyle konuştu: "Bazı Suriyeli muhaliflerin, bölgedeki destekçilerinden silahlı radikallere füze sistemleri sevk etmelerini istediğini duyduk. Umuyoruz ki bölgesel partnerlerimiz bu tür çağrılara yanıt vermeyecek kadar sağduyuludur. Her hâlükârda Rusya'nın, kimsenin, kendi vatandaşlarının hayatını tehlike altına atmasına izin vermeyeceğini belirtmek gerek. Suriye'de Rusya'ya yönelik dostane olmayan eylemlerin hiçbiri cevapsız kalmayacak."

Ayrıca Zaharova Suriye hükümetinin Halep'e insani yardım ulaştırılması için tüm önerilere açık olduğunu ve yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

ABD başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump - Sputnik Türkiye
ABD başkanlık seçimlerinin favorisi Putin
'BEYİNLERİ YIKANAN ABD'LİLER RUSYA'NIN BİR TEHDİT OLDUĞUNA İNANIYOR'

Zaharova, "Rusya-ABD ilişkileri konusunda iyi haber yok. Maalesef Washington, Rusya ile ikili ilişkilerine zarar vermeye devam ediyor. Neredeyse her gün yaptırımların genişletileceğine ilişkin tehditler duyuyoruz" dedi.

Beyaz Saray'ın, Rusya'yı, hiçbir kanıt göstermeden sürekli olarak Demokrat Parti'ye yönelik siber saldırı düzenlemekle suçlamaya devam ettiğini belirten Zaharova, "Medyada Rusya karşıtı propaganda öyle bir noktaya geldi ki, kelimenin gerçek anlamıyla beyinleri yıkanan ABD vatandaşları Rusya'nın bir tehdit olduğuna inanıyorlar" diye konuştu.

Zaharova, 8 Kasım'daki seçimle göreve gelecek yeni ABD yönetiminin 'öncekinden daha akıllı' olmasını umut ettiğini de ekledi.

'SURİYE'DE OLMASINI İSTEDİĞİMİZ HER ŞEY BMGK KARARINDA YAZIYOR'

Bu arada Zaharova, Rusya'nın Suriye'de ne olmasını istediği şeklindeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Birincisi Rusya'nın Suriye'de olmasını istediği her şey BM Güvenlik Konseyi kararında yazıyor. İkincisiyse Rusya her zaman Şam ve muhalefetin diyalog kurmasında ısrarcı oldu. Rusya Suriye'yi gelecekte özgür ve demokratik bir ülke olarak görmek istiyor."

'BAŞİKA KRİZİ GİBİ GERGİNLİKLERİ AZALTMAK İÇİN OLUŞTURULMUŞ KANALLAR VAR'

Zaharova Türkiye ve Irak arasında Başika krizi nedeniyle yaşanan gerilime ilişkin bir soru karşısında da, "Her gerilim, bölgede zaten patlamaya hazır olan durumu daha da kötüleştiriyor. Bunun gibi gerginlikleri tırmandırmak yerine azaltmak için oluşturulmuş pek çok kanal var" yanıtını verdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала