Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Aşırı sağcı belediye başkanının sığınmacı afişi kenti utandırdı

© AFP 2022 / Pascal GuyotBeziers'teki ırkçı sığınmacı afişleri
Beziers'teki ırkçı sığınmacı afişleri - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fransa'nın en azılı sığınmacı karşıtlarından olan Beziers kentinin belediye başkanı Robert Menard, sokaklara astırdığı ve sığınmacıları mutlaka kovulması gereken düşmanlar gibi gösteren afişlerden ötürü büyük tepki topladı.

Daha önce yaptığı açıklamalarla sığınmacı karşıtlığını ırkçılık boyutuna vardıran Beziers kentinin aşırı sağcı Belediye Başkanı Robert Menard, son dönemde ülkede yaşanan terör saldırılarıyla da beraber en önemli gündem maddesi haline gelen sığınmacılarla ilgili kentin yüzünü kızartan bir afiş bastırdı.

KENTİ VE DİNİ ELE GEÇİRECEKLER İMASI

Film afişi formatında kurgulanan ve üzerinde "Sonunda geldiler! Göçmenler kent merkezimizde, devlet bizi zorluyor" yazan afişe fotomontaj ile yerleştirilen sığınmacılar da kentin sembollerinden biri olan ünlü Saint-Nazare Katedrali'nin önünde duruyor. Ülkelerindeki savaştan kaçan sığınmacıların, sanki "Hem kenti hem de Hristiyanlık dinini ele geçirmek üzere Avrupa'ya akın ettikleri" imasını yaratan afiş, hem kent sakinlerini kızdırdı. Kent sakinlerinden biri, "Sığınmacılara karşı yürüttüğü bu kampanya Beziers ve Beziers halkına zarar veriyor. Çünkü çoğumuz bu politikaya karşı çıkıyor. Bu şekilde mülteciler küçük düşürülüyor. Oysa Beziers'in Suriye'de kardeş şehri bile var" dedi.

40 YENİ SIĞINMACI İÇİN YAYGARA

Belediye'nin internet sitesinden afişle ilgli yapılan açıklamada hükümetin kent merkezinde yeni bir sığınmacı kampının açılmasını planladığını ve kenti geliştirmek için uğraş veren belediyeye bu konuda haber verilmeyerek kentin sırtına adeta bir bıçak saplandığı vurgulandı. Açıklamada, "Bir kez daha Beziers halkı istemediği bir kararın kendilerine dayatıldığına şahit oluyor. Ama bir kez daha Beziers halkı direnecek" denilerek halk bu karara direnmeye çağırıldı. Ancak bölge valiliği, yeni bir merkez açılmasının söz konusu olmadığını, sadece mevcut sığınma merkezine 40 kişilik kapasite ekleme kararı alındığını belirttiler. Yeni kapasite ile kente yerleştirilecek sığınmacı sayısı ise 170'e yükselecek. Nüfusu 75 bin olan Beziers'te yer alacak göçmen sayısı nüfusa oranla yüzde 0.2 civarında olacak.

Suriyeli göçmenler - Sputnik Türkiye
Belediye Başkanı Suriyelilerin kenti terk etmesini istedi
'TOLERANS SINIRIMIZ AŞILDI'

Belediye Başkanı Robert Menard ise gazetecilere yaptığı açıklamada da kentteki okullarda bulunan öğrencilerin yarısının sığınmacı çocuklardan oluştuğunu belirterek, "Tolerans sınırımız çoktan aşıldı" dedi. Menard, geçtiğimiz sene de kentte anaokuluna ve ilkokula giden Müslüman çocukları fişlediğini itiraf etmişti.

'FRANSA DAYANIŞTIĞI ZAMAN GÜZEL'

Beziers sokaklarında görülmeye başlayan şok afiş, sosyal medyada da sert eleştirilere hedef oldu. Şok afişe Twitter üzerinden tepki gösteren bir kullanıcı, "Menard, Vichy hükumetinin faşist propagandasını yeniden başlatıyor. Bu açıkça nefret ve ırkçılık suçudur. Yargılanmalı ve ceza almalı" ifadelerini kullandı. Bir Twitter kullanıcısı da, Paris'in banliyölerinden İvry kentinde açılan büyük sığınmacı merkezinin fotoğrafı ile bu nefret afişini yanyana koyarak, "İvry dayanışıyor, Beziers nefret ediyor. Fransa, dayanıştığı zaman güzel" yorumunu yaptı.

SOSYAL MEDYADA GÖRSEL PROTESTO DA BAŞLADI

Öte yandan Menard'ın bu ırkçı tutumunu eleştiren sosyal medya kullanıcıları afişe Menard'ın fotoğrafını montajlayarak görsel protestolara başladı. Le Cab isimli kullanıcı, 'Aptal, ırkçı ve yabancı karşıtı belediye başkanları' diye yazdı.

Başka bir kullanıcı ise Fransa'daki aşırı sağcı liderleri aynı fotoğrafta toplayarak kent için sığınmacıların değil bu liderlerin tehlikeli olduğu imasını yaptı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала