Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Akşener, MHP'den ihracının iptali için mahkemeye başvurdu

© Fotoğraf : DHAMeral Akşener
Meral Akşener - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Eski MHP milletvekili Meral Akşener, partiden ihraç kararının iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Akşener, avukatı Feridun Bahşi aracılığıyla Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, partiden ihraç kararına ihtiyati tedbir konulmasını istedi.

Dilekçesinde, 19 Haziran 2016 tarihli MHP 6. Olağanüstü Kurultayı'na giden süreci özetleyen Akşener, değiştirilen ya da kaldırılan eski tüzük maddelerine göre işlem yapılamayacağını belirtti.

Meral Akşener - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’den ilk açıklama
Akşener dilekçesinde, "Bilindiği gibi partilerin en üst ve kesin karar organının büyük kongre olduğu ve büyük kongrede alınan kararların derhal yürürlüğe girdiği, yasa ve tüzük hükmü olduğuna göre, 19.06.2016 tarihinde yapılan MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresinde alınan kararlarla birlikte eski tüzük maddelerinin derhal yürürlükten kaldırılıp, kabul edilen maddelerin de MHP Tüzüğü'nün 119. maddesine göre oylandığı anda ayrı ayrı ve derhal yürürlüğe girmesi mutlak bir gerçektir. 19.06.2016 tarihinden sonra, MHP 2009 Tüzüğü'nün değiştirilen maddelerine göre hiçbir işlem yapılamayacağı apaçık ortadadır" ifadelerine yer verdi.

Takip eden süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 'yetki ve görevi olmadığı halde' tüzüğün yasaya ve anayasaya aykırı olup olmadığının inceleneceğini açıkladığını öne süren Akşener, aynı başsavcılığın, 2009 Tüzüğü'ndeki 'antidemokratik ve anayasaya aykırı' bir madde olan 'Merkez Yönetim Kurulu, eşitlik ilkesine ve demokrasi esaslarına uygun şekilde gerek gördüğü hallerde ve yerlerde üye kayıtlarının iptaline ve yeniden yazımına karar verebilir' düzenlemesine yönelik Anayasa Mahkemesine başvurmadığını kaydetti.

'HUKUKA AYKIRI'

Meral Akşener, MHP'de yapılması istenen olağanüstü kurultaya ilişkin Ankara'da bir otelde basın açıklaması yaptı. - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Meral Akşener, MHP’den ihraç edildi
Akşener, başvuru dilekçesinde, "Yürürlükten kaldırılan tüzük hükümlerine göre işlem tesisi hukuka aykırıdır. MHP Tüzüğü'nde 19.06.2016 tarihinde yürürlükten kaldırılan tüzük maddeleri yok hükmündedir, kabul edilen tüzük maddeleri de mahkeme tarafından tedbir yoluyla durdurulmuştur" görüşüne yer verdi.

Kendisinin disiplin kuruluna sevkinin de parti tüzüğüne aykırı olduğunu ileri süren Akşener, parti üyeliğinden çıkarılmasına ilişkin gerekçeli kararda, 'Genel Başkanlık Makamının 11.08.2016 gün ve 2016/423 sayılı yazısı'na istinaden işlem yapıldığının belirtildiğini, ancak parti tüzüğünün 79/6 maddesinde 'Merkez Yönetim Kurulu, partili bir üyenin işlediği iddia olunan suçun muhtevasını göz önüne alarak disiplin takibatının Merkez Disiplin Kurulu'nca yapılmasına karar verebilir' fıkrasının yer aldığına işaret etti.

Akşener, "MHP Tüzüğü'nün 47. maddesinde, Genel Başkanın görev ve yetkileri tek tek sayılmıştır. Sayılan bu görev ve yetkiler arasında, bir parti üyesinin doğrudan doğruya Merkez Disiplin Kuruluna sevki yoktur" değerlendirmesini yaptı.

'KARARA KARŞI BAŞVURULACAK HUKUKİ YOLLAR AÇIK DEĞİL'

Akşener, MDK tarafından kendisi hakkında verilen 8 Eylül 2016 gün ve 28 sayılı parti üyeliğinden kesin çıkarma cezası kararında, karara karşı başvuracağı hukuki yollar ve süreler açıkça gösterilmediğinden, bu kararın usulü eksiklik yönünden de esasına girilmeden iptaline karar verilmesi gerektiğini iddia etti.

Savunma istem yazısında isnat edi̇len fiil ve eylemleri̇n neler olduğu, her fiil ve eylemi̇n tüzüğün 11. maddesinin hangi bendini ihlal ettiğinin açıkça belirtilmeyerek savunma hakkının kısıtlandığını belirten Akşener, dilekçesinde MHP Merkez Disiplin Kurulunca 'haksız ve hukuksuz olarak' verilmiş bulunan 8 Eylül 2016 gün ve 28 sayılı si̇yasi parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının iptaline karar verilmesini istedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала